Zostań mistrzem organizacji w 4 krokach- Olga Siekierska

Organizacja w 4 krokach

To nie do końca tak. Nie piszę o tym dlatego, że wiem wszystko o organizacji. Ani dlatego, że osiągnęłam mistrzostwo w tym temacie. Wręcz przeciwnie. Raczej wygląda to tak, że moim marzeniem jest organizować się lepiej. Na co dzień, w pracy, w domu. Dlatego cały czas zdobywam wiedzę o tym, jak stać się lepiej zorganizową i uczyć się tego na co dzień. Jednocześnie chcę też przekazywać dalej to czego nauczyłam się do tej pory, co wykorzystuję w życiu, bo mi się sprawdziło.

Okazuje się, że organizacji można się nauczyć. To umiejętność jak każda inna.

Nikt nie rodzi się zorganizowany. Co gorsza rzadko uczą nas tego rodzice, a w szkole też nie ma takiego przedmiotu, który pomógłby nam jakoś poradzić sobie z planowaniem, zarządzaniem czasem, zarządzaniem domem, terminowym wywiązywaniem się z naszych codziennych, oraz zawodowych obowiązków.

Ale nic straconego, zacząć można w każdej chwili. Nigdy nie jest za późno. Co więcej, nie jest to wcale bardzo skomplikowane. Dzisiaj pokażę Ci jak zostać mistrzem organizacji w kilku krokach. Naprawdę Twoje życie będzie prostsze jeśli zdecydujesz się wprowadzić w życie tych kilka wskazówek.

notebook-258310

Być może jesteś świetny w planowaniu, zawsze na czas radzisz sobie ze swoimi obowiązkami i nigdy się nie spóźniasz. Jeśli tak jest to szczerze Ci gratuluję. Jednak najczęściej bywa tak, że radząc sobie na jednej płaszczyźnie naszego życia, inną zaniedbujemy. Na przykład można mieć perfekcyjny porządek w domu, ale jednocześnie nie wywiązywać się terminowo z żadnego służbowego zadania w swojej pracy zawodowej. Albo można regularnie i codziennie uprawiać sport, ale kompletnie nie panować nad swoimi wydatkami i domowym budżetem. Najczęściej jest tak, że nie radzimy sobie w tych dziedzinach, które są dla nas nudne, prozaiczne lub wyjątkowo trudne. Co nie znaczy, że nie chcielibyśmy w nich także radzić sobie przynajmniej na czwórkę, jeśli nie na szóstkę…

To co Ci dzisiaj zaproponuję składa się z dwóch elementów. Po pierwsze chciałabym, żebyś poznała schemat, który można zastosować w prawie każdej dziedzinie, która wymaga organizacji. Po drugie pokażę Ci te właśnie dziedziny, w których wdrażając ten prosty schemat osiągniesz poczucie, że wszystko masz pod kontrolą.

Zastosowanie schematu w każdej z wymienionych dziedzin Twojego życia, będzie Twoim pierwszym krokiem do osiągnięcia panowania nad swoim życiem, do uporządkowania Twojego domu i sprawi, że będziesz mieć więcej czasu wolnego.

Zapamiętaj więc kolejne kroki schematu:

# 1. Ustal swoje cele

Myśl realistycznie, ale stawiaj poprzeczkę wysoko. Za małe cele nie zmotywują Cię wystarczająco, za duże zniechęcą na starcie. Zastanów się, czego naprawdę chcesz i w jakim czasie rzeczywiście jest realne osiągnięcie tego.

# 2. Ustal priorytety

Czyli uporządkuj cele według ważności.

# 3. Zaplanuj realizację

Wypisz wszystkie działania, które są potrzebne żeby osiągnąć pierwszy cel.
Następnie ustal termin każdego z działań. Weź jednak pod uwagę nie tylko swój czas. Poproś o pomoc w realizacji tych działań – rodzinę, przyjaciół, współpracowników. Pamiętaj, żeby każdą z zaangażowanych osób informować o ostatecznym terminie.

# 4. Działaj

Realizuj działania kolejno, skupiaj się tylko na aktualnym zadaniu. Jeśli napotkasz trudności, nie poddawaj się. Poszukaj rozwiązania i kontynuuj pracę.

Po realizacji pierwszego celu przejdź do punktu 3 i zajmij się kolejnym!

Wydawałoby się, że to nic nowego, prawda? Pewnie spotkałeś się wielokrotnie z elementami tego schematu. Cel, planowanie, realizacja – całkiem standardowe podejście. Być może nawet już je wypróbowałeś i nie jesteś zadowolony z efektów? Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego? Co w tym wszystkim jest najważniejsze? Czy rzeczywiście ten schemat jest zwyczajny i prosty? A jeśli tak, to czemu go po prostu nie wdrożyłeś? Cóż, nie chcę być niegrzeczna, ale problemem nie jest tutaj prostota metody. Jesteś nim… Ty. Wierz mi, jeśli zastosujesz WSZYSTKIE kroki tego schematu i będziesz KONSEKWENTNIE pracować nad ich realizacją – NIE MOŻE SIĘ NIE UDAĆ!!! Masz moją 100% gwarancję, że wdrażając ten schemat w swoje życie osiągniesz swój cel.

A teraz czas na dziedziny, którymi powinieneś się zająć:

# Twój komputer

Tak. Właśnie komputer. I właśnie na pierwszym miejscu. To miejsce gdzie zbieramy bardzo dużo danych (dokumenty, zdjęcia i inne) i gdzie spędzamy mnóstwo czasu (praca, sieci społecznościowe, komunikacja i inne). Niewłaściwe użytkowanie i bałagan w komputerze będą wielkimi złodziejami Twojego czasu. Jeśli zaprowadzisz w nim porządek, wierz mi, nie tylko będziesz z siebie bardzo dumny, ale też Twoje życie stanie się prostsze. Dlatego zacznij od komputera. Niech już dłużej nie panuje nad Tobą, to Ty

PRZEJMIJ KONTROLĘ NAD SWOIM KOMPUTEREM!

Co jeszcze możesz zrobić w tym temacie?
Oprócz komputera warto pomyśleć też o telefonie, tablecie, czy innym sprzęcie, którego używasz na co dzień. Ale to komputerem powinieneś zająć się przede wszystkim.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skoro tak, to koniecznie przeczytaj wpis Uporządkuj swój komputer z bloga Pani Swojego Czasu. Znajdziesz w nim szczegółowe wskazówki jak zająć się porządkami.

# Twój dom

Od czego zacząć organizację mieszkania czy domu? Proponuję żebyś rozejrzała się, przeszła po swoim domu i w każdym pomieszczeniu odpowiedziała sobie na pytania:

Co nie pasuje do tego pokoju, do jego przeznaczenia? Co jest w tym pomieszczeniu niepotrzebne? Na przykład telewizor, który stoi w sypialni, a bardziej przydałby się w kuchni.

Czego tutaj brakuje? Co ułatwiłoby mi i mojej rodzinie funkcjonowanie w tym pomieszczeniu na co dzień? W odpowiedzi na to pytanie pomogą Ci rzeczy, które leżą na wierzchu. Dlaczego zawsze te same rzeczy tworzą tutaj bałagan? Może nie mają swojego miejsca? Może to miejsce jest trudno dostępne lub nieodpowiednie? Drugą podpowiedź stanowisz Ty sam:

czy czujesz się tutaj komfortowo, wygodnie, odpowiednio do przeznaczenia tego miejsca?

Może w sypialni, która jest jednocześnie Twoim miejscem do pracy przydałaby się ruchoma ścianka działowa? A może klucze, listy i rękawiczki zawsze walają się w przedpokoju na wierzchu?

Organizacja domowej przestrzeni to bardzo szeroki temat. Trudno byłoby omówić go w jednym artykule. Jeśli jednak interesują Cie sprawdzone sposoby i bardzo kreatywne pomysły zajrzyj na bloga dobrze zorganizowana. To jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie można znaleźć mnóstwo inspiracji i naprawdę pożytecznych rad.

Co jeszcze możesz zrobić w tym temacie?

Organizacja domowej przestrzeni to podstawa, ale kolejnym ważnym krokiem może dla Ciebie być także: naprawienie wszystkich niedziałających poprawnie sprzętów; sporządzenie planu sprzątania dla każdego pomieszczenia i rozdzielenie obowiązków pomiędzy domowników; zapanowanie nad kwestią domowego menu – planowanie posiłków; kontrola domowego budżetu i pewnie wiele innych. Sam wiesz najlepiej czego Ci jeszcze brakuje.

Organizacja Twojej przestrzeni mieszkalnej naprawdę będzie dla Ciebie dużym krokiem naprzód. Dom ma to do siebie, że zawsze będzie w nim coś do zrobienia. Oczywiste jest więc, że zawsze możesz zrobić jeszcze więcej i więcej. Jeśli jednak ta przestrzeń będzie przystosowana do Twoich potrzeb, będzie Ci łatwiej ją kontrolować, utrzymywać w czystości, będziesz mieć z niej więcej przyjemności i czuć się komfortowo. Dlatego

PRZYSTOSUJ SWÓJ DOM DO SWOICH POTRZEB!

# Twoje miejsce pracy

Twoim celem nie jest to, żeby Twoje biuro czy biurko było idealnie posprzątane i czyste, tylko, żebyś Ty w tej przestrzeni był bardziej produktywny. Porządek też jest oczywiście ważny, ale to co musisz zrobić to coś więcej.

Przearanżuj swoje miejsca pracy tak, żeby w przyszłości zarówno sprzątanie jak i korzystanie z niego było łatwiejsze.

Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów, zapanuj nad dokumentami i kablami. Zadbaj też o walory estetyczne. Bardzo konkretnych porad udziela także Michał Pasterski w artykule 7 sposobów na porządek na biurku – polecam.

Co jeszcze możesz zrobić w tym temacie?

„Mogę tego potrzebować”, może równie dobrze znaczyć „nigdy tego nie użyję” – nie zbieraj niepotrzebnych akcesoriów i nie duplikuj sprzętu. Pozbądź się starej drukarki jeśli masz nową, drugiego zszywacza i zapasu notesów, z których pewnie nigdy nie skorzystasz.

Nie zdajesz sobie sprawy ile czasu zaoszczędzisz przez produktywne wykorzystanie swojego miejsca pracy. Bałagan, rozpraszacze i nieestetyczny wygląd zniechęcają i spowalniają Cię na co dzień. Dlatego

POLUB SWOJE PRODUKTYWNE MIEJSCE PRACY!

# Twoja torebka / aktówka

Uwolnij się od taszczenia kilogramów niepotrzebnych rzeczy przez wzgląd na swój czas (potrzebny na przekopanie się do kluczy kilka razy dziennie), swój kręgosłup i swoje zdrowie psychiczne… Co rzeczywiście jest Ci potrzebne? Portfel, telefon, podstawowe kosmetyki. Czego nie potrzebujesz? Zestawu kosmetyków kolorowych, ładowarki do telefonu, przyborów biurowych, kilku notesów, zapasowych batoników. Naprawdę są inne sposoby na to, żeby te wszystkie rzeczy mieć zawsze pod ręką niż noszenie ich przy sobie…

Fajne rady na ten temat znajdziesz też u Niebałaganki w artykule Jak utrzymać porządek w damskiej torebce.

Co jeszcze możesz zrobić w tym temacie?

Rozważ noszenie mniejszej torby – wymusi to na Tobie na przyszłość większą rozwagę przy dorzucaniu do niej niepotrzebnych przedmiotów. Nie zapomnij też o porządku w portfelu!

Screen_Shot_2015-09-10_at_9.41.38_PM_grande

Na zdjęciu wkład do torby – pomysł ze sklepu invitel.us

# Ty

Nie zapomnij o zorganizowaniu samego siebie? Czego Ci brakuje? Jakie masz wady? Może często się spóźniasz, a może tracisz dużo czasu na oglądanie telewizji lub jesteś bałaganiarzem? Zastanów się też nad tymi rzeczami, które niejednokrotnie sobie obiecywałeś ale nigdy nie dotrzymałeś postanowienia. I nad tymi, o których marzysz – nie chciałbyś ich w końcu osiągnąć? Może chcesz czytać więcej książek a może wyjechać na wakacje na Bora Bora? Na co dłużej czekać – zrealizuj je!

Co jeszcze możesz zrobić w tym temacie?

Zastanów się czy Twoje życie gdzieś po drodze nie stało się zbyt skomplikowane, czy się nie przeciążasz nadmiarem obowiązków, czy nie oczekujesz od siebie zbyt wiele. O upraszczaniu swojego życia możesz przeczytać na moim blogu More simple, między innymi w najnowszym artykule: 12 sposobów jak uprościć swoje życie.

Pamiętaj, że możesz osiągnąć wszystko czego pragniesz, więc MIERZ WYSOKO! Nie usprawiedliwiaj się więcej, nie narzekaj, nie mów, że nie dasz rady. Prawda jest taka, że to zależy tylko od Ciebie. Dlatego to nie będzie dla Ciebie nic trudnego zostać MISTRZEM ORGANIZACJI!

Olga Siekierska

fotka profilowa Olga kółko 222

Uwielbiam planować! Planuję nie tylko najbliższe zadania, listę zakupów, czy menu na nadchodzący tydzień. Ale także to, co będę robić za 5 lat, co powiem dzieciom jak skończą 18tkę i jakie książki przeczytam w przyszłym roku. Wszystkie te działania uważam za niesłychanie upraszczające życie.