Zanim zaczniesz biznes…

biznesowe SOS

Ratuję kobiece biznesy… Polki są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Europie i najbardziej zakompleksionymi, niewierzącymi w siebie i swoje możliwości. To smutne. To sprawia, że popełniają błędy stawiając sobie nierealne cele biznesowe i karmią się mrzonkami dotyczącymi własnego biznesu. A potem wkraczam ja i często udaje mi się uratować to, co zostało nadpsute. Oczywiście nie specjalnie, kobiety nie robią tego specjalnie. Mylą wyobrażenie z rzeczywistością, zupełnie jakby żyły w bajce.

Cudowne jest, że chcesz zarabiać na swojej pasji.

To najlepsze co można zrobić – zarabiać na tym, co się kocha. Jest to całkowicie realne i znam tysiące przykładów dobrze prosperujących biznesów opartych na pasji.  Akademia Kreatorek jest jednym z tych tysiąca przykładów. Jest jednak ogromna różnica między pasją a biznesem opartym na pasji. Jaka? Pasja pochłania Twoje zaangażowanie i czas. Możesz wykonywać ją i napawać się przyjemnością z niej płynącą kiedy chcesz i jak chcesz. Nie jest ona ubrana w ramy czasowe, nie jest ograniczona wyobraźnią, nie brakuje Ci zapału. Po prostu żyjesz pasją kiedy masz tylko na nią ochotę. 

Dla przykładu niech to będzie origami. Masz akurat czas i ochotę, bierzesz kartkę papieru w ulubionym kolorze i składasz z niej jakieś cudo. Jeśli masz ochotę dajesz w prezencie swoje cudo komuś, kogo lubisz. Czysta radość, zarówno z tworzenia jak i obdarowywania. No i te ochy i achy. Jakie to piękne, cudowne, wspaniałe…

A teraz wyobraź sobie, że zarabiasz na origami.

Klient zamawia u Ciebie 1000 kwiatów w kolorze niebieskim (nie bardzo lubisz tę barwę). Masz na to 2 tygodnie czasu, bo tak się umówiliście. Jemu bardzo zależy na czasie. Normalnie zajęłoby Ci to około miesiąca, bo przecież nie samą pracą człowiek żyje. I na pewno nie robiłabyś kwiatów, bo teraz masz ochotę potworzyć motyle… Wyceniłaś swoje produkty jakoś tam, bo kurcze nie wiesz do końca jak to liczyć. Do tej pory bawiłaś się tym i rozdawałaś jeśli miałaś ochotę lub umieszczałaś swoje cudo na specjalnej półce w salonie. No, ale pojawił się klient (hura!) i narzucił swoje warunki (ble). Przecież uwielbiasz składać origami więc praca idealna, a jednak coś zaczyna zgrzytać…

I wyobraź sobie mniej optymistyczną wersję. Postanowiłaś zacząć zarabiać na origami. Wszyscy znajomi, których zdążyłaś już obdarować swoimi cudami, namawiali Cię na to, bo to takie piękne. Zakupiłaś materiały, zamówiłaś logo, masz stronę internetową, a nawet super sklep online i to całkiem za darmo. Teraz będzie z górki… Tworzysz, co akurat gra Ci w duszy. Trochę motyli, kilka kwiatów i jeszcze kilka pięknych stworów. Ruszasz ze sprzedażą, masz towar czas sprzedać to całe cudo. Ruszasz do znajomych, bo przecież zachwalali, namawiali byś zaczęła na tym zarabiać. To o nich myślisz w pierwszej kolejności jako o swoich klientach. Odwiedzasz przyjaciółkę i pokazujesz swoje dzieła. Ona zachwycona, Ty wniebowzięta… do czasu…

A może kupisz coś ode mnie? – pytasz uradowana

Yyyyy, no wiesz… – jąka się przyjaciółka – piękne to… ale czemu takie drogie?! – i zonk!

Zapał opad. Jak to? Przecież było piękne, tyle warte mówili, bo ręczna robota i takie oryginalne. Poniosłaś koszty, a w planie biznesowym założyłaś (mając tak wspaniałych i zachwyconych Twoim origami przyjaciół i znajomych), że już w pierwszym miesiącu spokojnie zarobisz 2000,00 PLN na czysto. W drugim już podwoisz ten zarobek, a po roku będziesz bardzo bogata, staniesz się niezależna finansowo. Ba! po roku, co tam po roku, po 3 miesiącach! Po 3 miesiącach, gdzie sprzedałaś 3 wyroby i zraziłaś do siebie już wszystkich znajomych, a przyjaciele niechętnie otwierają Ci drzwi, zamykasz firmę z niesmakiem i zaległym ZUSem. Męża prosisz o spłatę zaległości, żeby komornik nie ścigał. On niezadowolony, bo nie dość, że zapieprza to jeszcze Ci mówił, byś nie robiła głupot…

okładka przewodnika po współpracy

Publikacja, którą otrzymasz na Majowej Akademii Kreatorek, kliknij w obrazek 🙂

Obraz znany i bardzo powszechny… Co to oznacza dla mnie? Dużo pracy? Także, ale przede wszystkim potrzeba kształcenia. Uczenia zarówno podstaw jak i bardzo zaawansowanych elementów biznesu.

Zanim zaczniesz biznes zresetuj sobie umysł i wywal wyobrażenia. Zbuduj swój biznes na pasji, ale… i na faktach. A fakty są takie:

  1. W Polsce średni czas rozkręcania biznesu do etapu, w którym zarabia się, co oznacza, że ma się na wszystkie koszty plus zostaje coś dla Ciebie na życie- to 3 lata! Potrzebujesz czasu, zaangażowania i dużo wytrwałości. Ale również poduszki finansowej na czas, w którym Twój biznes będzie generował wyłącznie koszty (ZUS nie czeka na lepsze czasy).

  2. Plan biznesowy to najważniejszy dokument Twojej firmy. Powinien przedstawiać on plan od pomysłu na biznes, przez określenie grupy docelowej, sposobów reklamowania, promocji i budowania marki po finansowanie i prognozy zarobków – to wszystko oparte na BADANIACH RYNKU a nie na mrzonkach!

  3. Znajomi i rodzina nie są klientami! Czasem się zdarza, że coś kupią od Ciebie, by Cię wesprzeć, podnieść na duchu, ale przeważnie nie traktują Twoich produktów jako coś, co pragną mieć, szczególnie jeśli wcześniej dostawali to od Ciebie za darmo.

  4. Pasja a biznes oparty na pasji to dwie różne rzeczy. Minie dużo czasu zanim będziesz mogła sama wybierać sobie klientów. Przez długi czas, to klienci będą decydować o twoim być lub nie być na rynku. Później też będą decydować o tym, ale gdy staniesz się silną marką będziesz mogła sama dyktować warunki, a to oznacza, że czasem będziesz mogła powiedzieć- dla Ciebie i z Tobą nie pracuję.

Okładka ksiazki Oli Jarmużek

Publikacja, którą otrzymasz na Majowej Akademii Kreatorek; Kliknij w zdjęcie 🙂

Dlaczego Ci o tym mówię? Bo moją rolą jest edukowanie i burzenie wyobrażeń. Opieranie swoich działań na badaniach naukowych, skutecznych i sprawdzonych narzędziach, a nie wciskanie kitu. Każda kobieca firma, której pomogłam jest moją wizytówką. Nie podpiszę się pod kłamstwem, dlatego sprowadzam Cię na ziemię, byś mogła się od niej mocno odbić i sięgnąć szczytu. Zanim zaczniesz biznes, zanim pójdziesz do urzędu i zarejestrujesz firmę, która od tego momentu będzie generować koszty, zweryfikuj swój pomysł na biznes. może pomóc Ci w tym Zeszyt ćw. Doskonały pomysł na biznes!, stwórz plan biznesowy, zrób badania rynku, zapomnij o znajomych w roli klientów, zgromadź wokół siebie swoją grupę docelową, a potem daj im to czego od Ciebie oczekują. I bądź wytrwała, zaangażowana, otwarta i pamiętaj:

W kupie siła!

okładka Doskonały pomysł na biznes.

Kliknij w zdjęcie, a przeniesiesz się do strony zakupu.

Łatwiej, szybciej i przyjemniej jest osiągnąć swoje biznesowe cele poprzez współpracę z odpowiednimi partnerami biznesowymi. Jak określić cel współpracy, wybrać odpowiedniego partnera, stworzyć umowę, która zabezpieczy twoje interesy oraz zbudować pozytywny wizerunek poprzez współpracę- możesz dowiedzieć się, a potem od razu zastosować w swoim biznesowym życiu na Majowej Akademii Kreatorek. Szkolimy odpowiedzialnie, dlatego jako Uczestniczka poza ogromną dawką wiedzy, dobrego jedzenia, publikacji trenerek biznesu i specjalistek z dziedzin prawa i crowdfundingu, otrzymasz imienny certyfikat. Wszystko po to, byś osiągnęła najwyższy level biznesu- dający satysfakcję osobistą i finansową!

baner na wydarzenie Majowa Akademia

Kliknij w zdjęcie, a zobaczysz szczegóły majowej akademii biznesu

Zapraszam!

Vika Nova