Referencje – jak o nie prosić?

coffee-1246511_1280

Referencje są jednym z narzędzi biznesowych, które zwiększają Twoją wiarygodność, wzbudzają zaufanie u Klientów do Twojej firmy i Ciebie oraz sprawiają, że Klient chętnie wybiera Twoją usługę niż konkurencji. Jednak sprawa referencji nie jest wcale taka prosta.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Dlaczego?

 1. Często Klient, którego prosisz o referencje po prostu nie wie, co dla Ciebie jest ważne. Osoby, z którymi współpracuję często proszą mnie o referencje, dlatego zawsze pytam się czego dokładnie oczekują. i nie chodzi o pisanie referencji pic na wodę (kłamanie) tylko wskazanie w nich tego, co dla firmy, która mnie prosi o referencje jest najważniejsze. Czasami dla firmy ważne jest, by wskazać konkretny problem, który dzięki niej rozwiązałam. Czasami atmosfera w jakiej przebiegała współpraca. Czasami obsługa klienta, którą szczyci się firma i którą wyróżnia się spośród konkurencji. 
 2. Ty jako firma wystawiająca referencje nie wiesz co napisać. Nie wiesz, co dla drugiej strony jest ważne i na co położyć nacisk w swoich referencjach. Zapewne spotkałaś się z taką sytuacją, że poproszona o wystawienie referencji dla firmy, która świadczyła dla Ciebie usługi nie masz zielonego pojęcia co napisać. Ja miałam kilka razy ten problem,a  wynikał on własnie z punktu pierwszego. Nie wiedziałam co dla danej firmy jest najważniejsze.

Znalazłam na to rozwiązanie, które opisuję Ci poniżej. Na koniec tego artykułu będziesz miała możliwość pobrania go razem z szablonem prośby o referencje w formacie PDF. dzięki temu szablonowi będziesz umiejętnie prosić o referencje, wskazywać co dla Ciebie jako firmy jest najważniejsze oraz ułatwiać życie Klientowi, który napisze dokładnie to, czego od niego oczekujesz.

Poniższa infografika ukazuje szablon e-maila z prośbą o referencje.

probaoreferencje

 1. Pisząc email do swojego Idealnego klienta, z którym Ci się naprawdę dobrze pracowało zwróć się do niego personalnie. Niech wie i czuje, że jest dla Ciebie ważny.
 2. Zaznacz, że jest Twoim idealnym Klientem i że praca z nim dała Ci ogrom korzyści, nie tylko finansowych. 
 3. Napisz, że byłabyś szczęśliwa mając wyłącznie takich Klientów jak ten.
 4. Zapytaj czy zechce przesłać Ci referencje, które umieścisz na swojej stronie.
 5. Wyjaśnij jakie znaczenie mają dla Ciebie referencje, w czym Ci pomogą, ale również Twoim Klientom.
 6. Zaznacz jakiej długości referencje byłyby najwłaściwsze.
 7. Dodaj pytania ułatwiające napisanie referencji.
 8. Wskaż dodatkowe informacje i materiały jakie powinien Klient wysłać z referencjami do Ciebie.
 9. Na koniec napisz, że nic się nie stanie, kiedy Klient nie napisze swoich referencji ( z doświadczenia wiem, że zdarza się bardzo, bardzo rzadko, żeby Klient odmówił wystawienia referencji).

Pobierz bezpłatnie szablon, z którego możesz korzystać za każdym razem, gdy będziesz prosić swoich Klientów o referencje, ale również wtedy, gdy sama jesteś proszona o ich wystawienie.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Jeżeli uważasz, ze ten artykuł był pomocny podaj go dalej. Udostępnij na swojej tablicy na FB.

Vika Nova