Podglądactwo w biznesie czyli badanie konkurencji.

mobile-616012_1920

Badanie rynku to nie tylko pytanie swoich klientów o to, czego pragną, w czym mają problem i czy są w stanie i chcą wydać tyle i tyle na produkt, który rozwiąże ich problem. To przede wszystkim podglądanie konkurencji i uczenie się od innych firm. Tych, które osiągnęły to, co my chcemy i są w miejscu, do którego my podążamy.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Nie znam osoby, która prowadzi swoją firmę z powodzeniem i nie miałaby swojego mentora i nie badałaby swojej konkurencji.Sama podglądam i uczę się każdego dnia od lepszych ode mnie.

W jaki sposób można badać konkurencję?

Według mnie najlepszym sposobem jest zostać klientem firmy, która sprzedaje towar czy usługi podobne do naszych. Stając się klientem takiej firmy możemy zobaczyć:

  1. Jak wyglądają produkty danej firmy.
  2. Jak są opakowane i dostarczane.
  3. Jak przebiega obsługa klienta.
  4. Poznać mocne i słabe strony zarówno produktów jak i obsługi klienta.
  5. Poczuć, przetestować, dotknąć, posmakować, pomacać.

Osobiście kupuję produkty firm konkurencyjnych. tak było choćby z Zeszytem Latającej Szkoły Agaty Dudkowskiej. Świetny produkt dla osoby rozpoczynającej swój biznes. Bardzo prosty plan biznesowy zawarty w jednym zeszycie. Wypełnienie go gwarantuje, że rozpoczniesz swoją działalność od właściwej strony. Merytorycznie zeszyt nie wniósł w moje biznesowe życie niczego nowego, ale nie po to go zakupiłam. Chciałam zobaczyć produkt od środka. Poznać jego mocne i słabe strony oraz zobaczyć jak wygląda dostawa, obsługa klienta, itd. Wyciągnęłam już swoje wnioski. W przyszłym roku ukaże się moja książka Doskonały plan biznesowy! i wiem co powinien taki zeszyt zawierać, jak wyglądać i czego zabrakło w zeszycie konkurencyjnym.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Przy dużych projektach biznesowych, gdzie w grę wchodzą ogromne nakłady finansowe, warto zostać na początku pracownikiem konkurencji. Tak zrobił mój znajomy, który w UK zatrudnił się w polskim sklepie. Otworzenie takiego sklepu to tysiące funtów na lokal, towar, wyposażenie lokalu, itd. Jarek zatrudnił się w sklepie, poznał wszystkie tajniki związane z prowadzeniem takiego sklepu, a dopiero wtedy otworzył swój. Znam też człowieka, który zanim otworzył swoją restaurację przez kilka lat pracował dla kogoś innego, by dokładnie zbadać rynek oraz funkcjonowanie dobrze zarabiającej restauracji. Tym sposobem i jeden i drugi zminimalizowali ryzyko i koszty i odnieśli sukces biznesowy. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Przedsiębiorca, który uważa, że już wszystko umie i wie łatwo może ponieść porażkę. Próżność nie jest dobrą cechą w świecie biznesu. dobrzy przedsiębiorcy to osoby przede wszystkim pokorne i wciąż uczące się. Świat ewoluuje a nasza działalność powinna iść w tym samym tempie do przodu. Dlatego tak ważne jest mieć swoich mentorów. osoby, które osiągnęły biznesowy sukces i choć nie uczą biznesu bezpośrednio, to podglądając ich działania możemy nauczyć się jak z sukcesem prowadzić swoją działalność. Twój mentor nie musi nawet wiedzieć, że nim jest. W moim przypadku mentorem od którego uczę się biznesu, choć on sam uczy gospodarstwa domowe zarządzania swoimi finansami z czym nie mam problemu, bo pracuję od 13 roku życia i potrafię zarówno tworzyć jak i realizować budżet domowy, jest Michał Szafrański. Zakupiłam ostatnio jego książkę: Finansowy Ninja. I tak jak pisałam zapewne nie wniesie ona do mojego domowego budżetu oraz umiejętności zarządzania finansami nic nowego, to chciałam poznać cały proces pisania, wydawania i sprzedaży tej książki. Dlaczego?

  1. Sama piszę i wydaję swoje książki. Są to najważniejsze produkty, które tworzę i sprzedaję w Akademii.
  2. Michał transparentnie dzieli się całym procesem, więc podglądanie i uczenie się jest niezwykle łatwe.
  3. Michał sprzedał swoją książkę w ilości ponad 11 tysięcy i tym samym wygenerował przychód w wysokości 1.000.000 (słownie: jeden milion złotych) – to fenomen na polskim rynku.  
  4. Cały proces jest świetnie opisany na jego blogu, powstała też specjalna grupa na FB, gdzie dzieli się kulisami całego procesu. Powstały też filmiki z drukarni oraz podczas podpisywania książek przez Michała.
  5. Dzięki przyglądaniu się pracy Michała oraz zakupowi jego książki, mam dokładny obraz tego w jaki sposób powinno się pisać książki, wydawać je i sprzedawać, by osiągnąć sukces.

Badanie rynku to jeden z kilku najważniejszych elementów budowania swojego biznesu. Zachęcam Cię do stworzenia swojej listy firm konkurencyjnych do podglądania oraz listę firm/osób mentorów do uczenia się. Pobierz bezpłatnie formularz, który ułatwi Ci pracę. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Osoby, o których wspomniałam  w tym artykule:

Agata Dudkowska Latająca Szkoła

strona internetowa: Latająca Szkoła

fanpage: Latająca Szkoła

Michał Szafrański Jak oszczędzać pieniądze?

strona internetowa: Jak oszczedzać pieniądze? 

strona książki: Finansowy Ninja

zamknięta grupa na FB: Finansowy Ninja kulisy produkcji

Do dzieła!

Vika Nova