Plany Akademii Kreatorek na 2017 rok.

Jak już mogłaś zauważyć, czytając poprzedni artykuł, rok 2016 był dla Akademii Kreatorek bardzo owocny. I to pomimo wielu moich prywatnych dramatów. Poprzedni rok, był też okresem wielu prób i obserwacji, a także wielu prowadzonych przeze mnie, wśród kobiet prowadzących małe firmy, badań. Dużo się dzięki temu o kobiecych biznesach dowiedziałam. Wiem już co sprawia kobietom największy problem oraz, co je zniechęca i czego oczekują. Tym sposobem łatwiej jest mi dostosować swoje produkty zarówno te bezpłatne jak i płatne, dla swoich klientek. Badania rynku to nieodzowny element prowadzenia firm. oczywiście badania prowadzone wśród swojej grupy docelowej, a nie każdej grupie biznesowej na FB 🙂

Misją Akademii kreatorek jest wspieranie małych, często jednoosobowy kobiecych działalności, prowadzonych w trudnych, polskich warunkach. W tym roku AK chce zrealizować swoją misję poprzez:

  1. serię bezpłatnych artykułów, które będzie można pobrać bezpłatnie w formacie PDF, dotyczących komunikacji w biznesie ( żeby raz na zawsze pożegnać się z językiem jakim posługiwałyśmy się w wieku 5 lat, podczas zabawy w sklep lub szkołę). Będzie dużo o asertywności, która niestety zyskała zła sławę, często mylona niestety z agresją 🙁 Mam zamiar uświadomić polskie kobiety biznesu, że asertywność to postawa Ja jestem OK, Ty jesteś OK, która towarzyszy zasadzie wygrana – wygrana, dorosły – dorosły, itd. Jednym z pierwszych artykułów Wilk w owczej skórze, będzie poświęcony postawie, która budzi we mnie największe obrzydzenie- utajona agresja pełna szyderstw, ironii, manipulacji i zwrotów typu: głuptasek… i wiele innych niby nieszkodliwych i pieszczotliwych określeń. Niestety kobiecy język przesiąknięty jest tą postawą lub uległym milczeniem. Ani jedno, ani drugie nie ma z asertywnością nic wspólnego. 
  2. serię bezpłatnych artykułów, również z możliwością pobrania w formacie PDF dotyczących Business Thinking Design™ (BTD™), które przybliżą małym kobiecym firmom, te doskonałe narzędzie do rozwiązywania nawet największych biznesowych problemów. Idea ta świetnie wpisuje się w hasło przewodnie AK: Owocna współpraca, a nie rywalizacja! Ponieważ jednym z 5 punktów tej techniki jest szukanie rozwiązań poprzez burzę mózgów, wśród grupy wsparcia (mastermind). Cały proces składa się z 5 punktów: Empatia– empatyczne podejście do problemów, Problem (zidentyfikowanie i nazwanie problemu po imieniu), Rozwiązanie – poprzez burzę mózgów, Prototyp– stworzenie wersji beta i Testowanie – wśród grupy odbiorców, empatyczne wsłuchanie się uwagi i sugestie odbiorców, naniesienie poprawek i stworzenie na ich podstawie doskonałego rozwiązania. I tutaj, żeby móc profesjonalnie podejść do punktu 5, należy mieć wytrenowana asertywność, gdyż zbyt często polskie kobiety biznesu poprzez zbyt osobiste odbieranie feedbacku od odbiorców, zamiast wyciągnąć wnioski i udoskonalić swój produkt czy rozwiązanie problemu, zacietrzewia się i obraża na cały świat 🙁 Nierozłącznym elementem BTD™ jest notowanie wizualne oraz przedstawianie wizji za pomocą grafik oraz rysunków. Planuję w związku z tym wprowadzić wiele plansz Doodle 🙂
  3. 2 książki: w pierwszej połowie roku: Business Thinking Design™ dla małych, kobiecych firm, dodatkiem do tej książki będzie 5 plansz (ściąg), które ułatwią wykorzystywanie tego narzędzia. Druga Komunikacja w biznesie, która będzie narzędziem treningowym, by porzucić wszystkie zgubne postawy w komunikacji i osiągnąć mistrzostwo w porozumiewaniu się nie tylko na poziomie biznesowe. 
  4. Cotygodniowe spotkania online na zamkniętej grupie Akademii Kreatorek na FB, podczas których będę omawiać zagadnienia związane z komunikacją w biznesie i BTD™ oraz odpowiadać na Twoje pytania.  Chciałabym nazwać jakoś oficjalnie te spotkania, dlatego w tym tygodniu przeprowadzę burzę mózgów na zamkniętej grupie. Wierzę, że Uczestniczki przy całej swojej kreatywności, pomogą mi w wyborze odpowiedniej nazwy.
  5. Wsparcie 3 dużych konferencji dla kobiet, produktami AK. Jeszcze nie wybrałam konkretnych wydarzeń, które wesprę. Zapoznam się z tymi, które istnieją od lat, cieszą się dużą popularnością wśród uczestniczek, sponsorów, a także mediów i tam znajduje się konkretnie moja grupa docelowa. W roku 2016 wsparłam kilka kobiecych inicjatyw, kierując się sercem i choć wsparcie było efektywne dla obdarowanych, to moja firma nie zyskała nic. Dlatego ważne jest, by pamiętać o zasadzie wygrana- wygrana w biznesie. Wspierać z potrzeby serca, ale kierować się też rozsądkiem i czerpać zyski nie koniecznie finansowe, ale takie jakie założyłaś w swoim rocznym planie. 
  6. 2 konkursy skierowane do małych, kobiecych firm zatrudniających włącznie ze sobą maksymalnie 3 osoby. Dlaczego? Inicjatyw, które nagradzają duże, kobiece firmy jest mnóstwo. Zapominając o tym, że zanim firma stanie się potężna jest mała. Stąd pomysł na nagrodzenie małych firm, prowadzonych przez kobiety, niekoniecznie dla kobiet. Warunki uczestnictwa są w tej chwili ustalane z moją panią prawnik – Magdalena Pettke z Kancelarii Pettke zadba o to, by konkurs został przeprowadzony zgodnie z prawem UK, gdzie jestem przedsiębiorcą oraz z prawem PL, gdzie konkurs będzie skierowany. Wszystkie szczegóły w odpowiednim momencie., Teraz mogę tylko zdradzić, że nagroda będzie pieniężna – sponsorem jest moja firma: Vika Nova Group (wierzę, że wraz ze wzrostem popularności konkursu, sponsorzy będą walić drzwiami i oknami). Konkurs zaplanowany jest na maj i październik. Zdecydowałam, że zamiast prowadzić całodzienne szkolenie w maju i październiku, które nijak się kalkuluje, mogę część pieniędzy z kosztów organizacji takiego wydarzenia przeznaczyć na nagrodę dla kobiecej firmy.
  7. Zaproszenie do współpracy kilku kobiet, które odnoszą sukces w swoich kobiecych biznesach, do podzielenia się swoją historią oraz zainspirowania sobą inne kobiety, które rozwijają swoje firmy. Mam już spisanych kilka gorących nazwisk, które wierzę, że z żywą pasją opowiedzą o swoich firmach oraz dadzą kilka, konkretnych wskazówek, jak osiągnąć w polskich warunkach, sukces biznesowy.
  8. Stworzenie przyjaznego i bardzo prostego w obsłudze, sklepu internetowego. Przerażona byłam patrząc ile razy kobiety porzuciły podczas swoich zakupów koszyk, tylko dlatego, że sklep internetowy był na tyle zagmatwany, że zniechęcał zamiast zachęcać 🙁 Czeka mnie poszukiwanie dostawcy błyskawicznych płatności online tylko w jednym kroku. Jeden klik i zakupy gotowe. 

Jest jeszcze kilka mniejszych projektów, które jeśli nawet ich nie zrealizuję, nie będę mieć do siebie żalu. Poprzedni rok nauczył mnie dużej pokory w stosunku do swoich planów. Jest tak wiele czynników zewnętrznych, które potrafią zburzyć pierwotny porządek, że wypominanie sobie czy pielęgnowanie poczucia winy z powodu niedotrzymania sobie danego słowa, jest najzwyczajniej w świecie bez sensu. 

Czas na realizację oraz mierzenie efektywności swoich działań. Życzę Ci, byś swój plan biznesowy na 2017 rok zrealizowała na 100%, a jeśli z jakiś przyczyn nie zrealizujesz całości, byś umiała sobie odpuścić. Czasem są ważniejsze rzeczy niż firma. 

Vika