Pełna nienawiści – komunikacja w biznesie.

Obok wilka w owczej skórze i grzecznej dziewczynki, która bawi się w biznes, jest jeszcze postawa pełna nienawiści. Zarówno do siebie, jak i świata zewnętrznego.

Ja nie jestem OK, Ty nie jesteś OK bo o niej mowa, to postawa bardzo niszcząca, pełna nieufności, braku miłości i szacunku. Osoba kierująca się tą postawą jest agresywna i autoagresywna. Poza jawnymi komunikatami słownymi, które przepełnione są nienawiścią, osoba taka podejmuje też niszczące decyzje lub zaniecha jakiegokolwiek działania sprowadzając na siebie nieszczęścia. Oczywiście złowieszczy całemu światu i jest przekonana, że ktoś rzucił na nią fatum, nie zdając sobie w zupełności sprawy, że sama na siebie te nieszczęścia ściąga.

Czym charakteryzuje się osoba kierująca się postawą Ja nie jestem OK, Ty nie jesteś OK?:

 1. Nie kocha siebie, jest pełna nienawiści do siebie. Nie lubi swojego odbicia w lustrze, krytykuje samą siebie: Jestem grubą świnią… jaki ja mam ryj…
 2. Jest przekonana o swojej beznadziejności. Nie umiem, nie potrafię, nie mam szczęścia, nie dla mnie to, jestem skazana na porażkę…
 3. Nie ufa światu zewnętrznemu i jest przekonana, że na każdym kroku czeka na nią krzywda i cierpienie ze strony innych osób. Jest podejrzliwa i przekonana, że otoczona jest samymi wrogami.
 4. Nie prosi o pomoc, choć bardzo jej potrzebuje, bo świat jest zły i tylko czeka żeby ją skrzywdzić. Tym czasem to ona siebie najbardziej krzywdzi.
 5. Jej monolog wewnętrzny jest rujnujący. W myślach, a nawet na głos, wyzywa się od najgorszych: ty debilu… ty nieudacznico!…
 6. Jej świat wewnętrzny jest pełen zniekształceń poznawczych: czarnowidztwo, a co za tym idzie, samospełniające się proroctwo: wmawia sobie, że na pewno się nie uda, nie da rady, a kiedy podejmie próbę to skazana jest na porażkę, a wtedy jest w swoim żywiole: a nie mówiłam? Wiadomo było, że nie dam rady… To prawda, mówiła i tak w to uwierzyła, że podświadomie zrobiła wszystko, żeby udowodnić swoją rację. Świat widziany w barwach czarno- białych. Zero jedynkowe myślenie. Uogólnienia i wiele innych zniekształceń poznawczych sprawia, że taka osoba żyje jak w krzywym zwierciadle. W pułapce własnej nienawiści.
 7. Osoby takie są zdolne do samookaleczenia się, zarówno tego świadomego, gdy z pełną premedytacją uderzają się czy tną, jak i tego podświadomego, karząc się ciągłym obijaniem o przedmioty, kaleczeniem się choćby podczas mycia naczyń. 
 8. Pogardza i nienawidzi ludzi. Jest zawistna i pełna poczucia niesprawiedliwości. Bo skoro ona ma tak źle, dlaczego inni mają mieć lepiej od niej. Uważając się za brzydką, nienawidzi wszystkie według niej ładne kobiety. Będąc biedną, nienawidzi bogatych, choć sama chciałaby być bogatą. Będąc osobą agresywną, nienawidzi wszelkie przejawy łagodności i dobroci, uważając je za fałszywe, przesłodzone i niepotrzebne.
 9. Nie potrafi przyjmować komplementów i pochwał, doszukując się w nich podstępu. Sama też nie chwali, bo niby za co? Krytyka to jej drugie imię. Krytykuje zarówno siebie jak i innych, nie szczędząc wobec siebie i innych okrutnych osądów i słów.
 10. Często myli swoją postawę z postawa uległa, nie widząc swoich zachowań, a także nie zdając sobie sprawy ze swoich słów i jadu, który toczy każdego dnia. Jest przekonana, że jest ofiarą, niedostrzegając, że oprócz bycia ofiarą jest też katem.

 

Postawa taka może doprowadzić do depresji a także stanów lękowych. W skrajnych przypadkach osoba taka jest skłonna do czynów samobójczych.

Taka postawa wymaga wsparcia terapeutycznego. Pracy nad zniekształceniami poznawczymi, radykalnym wybaczeniem sobie i innym, treningu uważności oraz wdzięczności. Wychodzenie ze świata czarno – białego jest procesem długim i często bolesnym. 

A jak ma się do biznesu?

Wyobraź sobie osobę z postawą Ja nie jestem OK, Ty nie jesteś OK, która podjęła się prowadzenia swojej firmy. 

 1. Jako osoba nieufna i widząca wrogów dookoła jest niesprawiedliwym szefem. Podejrzliwa, nieufna swoim pracownikom, doszukując się w nich złych cech i prób oszustwa. Traci energię, czas i pieniądze na kontrolowanie swoich pracowników, bo przecież wiadomo, że to sami złodzieje, lenie i nieuki…
 2. Jako osoba z bardzo niskim poczuciem swojej wartości źle wycenia swoje produkty i usługi i jest przekonana, że tego badziewia i tak nie sprzeda, co skutkuje tym, że nie zarabia, czując coraz większą frustrację i nienawiść do siebie i świata.
 3. Przekonana, że skazana jest na porażkę, przyciąga do siebie ludzi i sytuacje niekorzystne, które skutkują coraz większym przekonaniem jaki to świat jest zły, a ona jaka biedna. A nie mówiłam…
 4. Będąc przepełniona nienawiścią do świata i ludzi, traktuje swoich klientów jak wrogów, co skutkuje tym, że nie buduje z nimi trwałych i zdrowych relacji. Nie ma mowy o biznesie relacyjnym. Jest arogancka i agresywna, a kiedy klient składa reklamację, zwyzywa go od debili, który nie ma racji. 
 5. Osoby asertywne traktuje jako bezczelne, dlatego jakiekolwiek współprace kończą się fiskiem, niesmakiem i przekonaniem, że nie warto. Przecież wszyscy dookoła chcą ją oszukać. Sama jednak stosuje różne kombinacje i oszustwa, bo przecież jakoś przed tym złym światem bronić się umie.

Osoby takie są bardzo nieszczęśliwe i wymagają dużego wsparcia, zrozumienia oraz współczucia, choć jest to bardzo trudne, bo ich postawa bywa odpychająca. Jesli jednak natrafisz na taką osobę w swoim biznesie, uciekaj gdzie pieprz rośnie. Nie ma sensu inwestować czasu, sił i pieniędzy w taką relację, bo tylko stracisz. Jedyną obroną przed taką osobą w Twoim przypadku jest brak jakichkolwiek relacji z nią. Nie baw się w terapeutkę, ani dobrego Samarytanina, bo te osoby bardzo rzadko chcą pomocy, choć bardzo jej potrzebują. Nie baw się w zbawicielkę, pozostaw to terapeutom. Jeżeli zaś po przeczytaniu tego artykułu zauważyłaś pewne cechy u siebie i właśnie doznałaś olśnienia, że to Ty przejawiasz taką postawę, zachęcam Cię do skorzystania z pomocy psychoterapeuty, dla swojego i Twojego otoczenia dobra, a przede wszystkim dla dobra Twojego biznesu.

Vika Nova