Nieśmiałość rujnuje biznes!- Odważ się i zacznij zarabiać!

banerek MAK

To niewiarygodne jak wiele kobiet rozpoczyna biznes bez odpowiedniego przygotowania. I wcale nie chodzi o przygotowanie z zakresu zarządzania, organizacji, planowania, umiejętności marketingowych, ale o umiejętności komunikacji i asertywnych zachowań.

Tak, uważam, że właśnie od wytrenowania umiejętności asertywnych zachowań i komunikacji interpersonalnej kobiety powinny zaczynać swoją przygodę z biznesem. Inaczej nie będą w stanie w żaden sposób zarabiać.

 

A dlaczego?

Jeżeli nie potrafisz z odwagą powiedzieć cenę swojej usługi lub produktu nie mówiąc o upomnieniu się o zapłatę, to jak chcesz zarabiać? Jeżeli nie potrafisz pewnym siebie głosem przedstawić siebie i swoją firmę, to jak chcesz zarabiać? Jeśli nie potrafisz asertywną postawą zakomunikować swoich warunków współpracy, w jaki sposób chcesz zarabiać? Jeżeli nie wierzysz w swój produkt, jak chcesz go sprzedać?

Jeżeli nie wierzysz sobie, to jak chcesz, żeby Twoi klienci uwierzyli w Ciebie i Tobie?

Wiem, że tysiące Polek ma kłopot z wiarą w swoje możliwości, z brakiem wysokiej samooceny, z negocjacjami, a właściwie z wysławianiem w ogóle i nie dlatego, że mają mały zasób słownictwa, tylko dlatego,  że nie mają odwagi, by słowa swobodnie przechodziły im przez gardło. Prowadząc swoją firmę wielokrotnie będziesz narażona na stres, trudne rozmowy, przedstawianie siebie, swojej firmy i swoich produktów, krytykę, upominanie się o zapłatę czy po prostu mówienie o cenie produktów, nawet jak klient nie zapyta. Bo czasem klienci nie pytają. z różnych powodów. Nie pytają, bo liczą na darmochę. Nie pytają, bo tak samo jak Ty nie potrafią mówić o pieniądzach. nie pytają, bo zapomnieli. Nie pytają, bo… I mają prawo, a Twoim obowiązkiem jest ich poinformować. Odważnie i z przekonaniem zakomunikować cenę, wartość produktu, warunki współpracy, odpowiedzieć na reklamację i przeprosić kiedy narozrabiasz. 

na stronę

Nie dasz rady tego wszystkiego zrobić, jak nie wytrenujesz asertywnych zachowań i komunikacji opartej na zasadzie Ja jestem OK, Ty jesteś OK. Nie podasz ceny za swoją usługę i nie dostaniesz zapłaty, bo zabraknie Ci odwagi wierząc, że może druga strona Cię wyręczy i sama od siebie domyśli się ceny, a potem wciśnie Ci w rękę pęk banknotów. Na krytykę dotyczącą Twojego produktu albo skulisz się w sobie albo zareagujesz agresją i pokłócisz się z klientem, a fama pójdzie w świat. W biznesie, w świecie dorosłym nie ma miejsca na obrażanie się. Te czasy minęły razem z Twoim opuszczeniem piaskownicy. Jak klient krytykuje Twój produkt, posłuchaj go, dzięki niemu Twój produkt może stać się jeszcze lepszy albo po prostu Twój klient się myli, ma do tego prawo. Nie wyślesz e-maila z wezwaniem do zapłaty, bo wstyd Ci będzie upominać się o swoje. Na współpracy wyjdziesz jak Zabłocki na mydle, bo nie będziesz potrafiła podać swoich warunków i oczekiwań. 

Asertywność to nie tylko mówienie NIE. To umiejętność spokojnego, rzeczowego powiedzenia:

Wczoraj minął termin płatności, proszę natychmiast uregulować płatność.

Cena za konsultację wynosi 150 zł, oczekuję, że zaraz po spotkaniu uiścisz opłatę.

Rozumiem pani zdenerwowanie, proszę spokojnie opowiedzieć co się stało. Jak tylko dowiem się szczegółów od razu przystąpię do naprawy błędu.

Przepraszam za niedogodności.

Nie zgadzam się z panem, uważam, że ten produkt rozwiązuje problem… Być może w pana przypadku nie odniósł natychmiastowego skutku, proszę opowiedzieć mi o pańskim przypadku. Razem się temu przyjrzymy…

I mogłabym podać jeszcze tysiące przykładów z życia biznes babki, ale nie o to chodzi. za to wierzę, że Ty doskonale wiesz o co chodzi i czasami, a może często brakuje Ci języka w buzi, odwagi i wiary w siebie. Dlatego napisałam książkę, którą kupiło już wiele kobiet, Ty także dzięki niej może trenować swoją pewność siebie i asertywność i przekonać się, że prowadzenie z odwagą firmy to sama przyjemność 🙂

portfolio

Twoja inwestycja:

pieniądze: 49,00 PLN (druk), 35,00 PLN (PDF)

czas: od miesiąca do kilku lat (zależy od zaangażowania)

Zapraszam do zakupu książki dzięki, której odzyskasz język w buzi.