Nie buduj biznesu na domysłach – komunikacja w biznesie.

banerek MAK

Jestem pogrążona w głębokim smutku, bo każdego dnia obserwuję mnóstwo błędów komunikacyjnych, które powodują problemy w biznesie i brak osiągania swoich celów. Nieosiąganie celów biznesowych prowadzi do straty pieniędzy, czasu i przede wszystkim nerwów. 

O jakich błędach mówię?

  1. Domysły – my kobiety jesteśmy mistrzyniami w snuciu domysłów i czytania z kryształowych kul. Mało tego, oczekujemy, że nasz partner biznesowy, współmałżonek, dzieci, przyjaciółka, wszyscy wokół domyślą się o co nam chodzi. W biznesie nie ma miejsca na domysły. Tu musi być jasno, konkretnie i ze szczegółami. Najprostszym przykładem tego błędu są liczne oferty współpracy zarówno słane mi na email, jak i oferowane innym uczestniczkom zamkniętej grupy na FB Akademia Kreatorek (jeśli jeszcze nie dołączyłaś zapraszam Cię serdecznie).

Oferuję logo, jestem grafikiem od 10 lat, moje portfolio znajdziesz TUTAJ…

I domyślaj się czego owa graficzka chce w zamian. Na pytanie: czego oczekujesz w zamian?, odpowiada zdawkowo: zaproponuj coś. OK, następnym razem zaproponuję słoik dżemu malinowego…

Po pierwsze: komunikuj się jasno, otwarcie i konkretnie. Nie oczekuj, że ktoś się domyśli, bo może owszem się domyśleć, ale zupełnie czegoś innego niż masz na myśli. Oferta współpracy może wyglądać prosto i konkretnie:

baner EAK

Oferuję Ci dołączenie do II edycji Ekspertek Akademii Kreatorek. twoim zadaniem będzie raz na 2 tygodnie napisanie eksperckiego artykułu z wybranej dziedziny biznesu i wyrażenie zgody na jego publikację na stronie Akademii Kreatorek. Obowiązkiem Ekspertek jest wzajemna promocja na fanpage. W zamian otrzymujesz promocję siebie, swojego biznesu i produktów na szeroką skalę: 1700 kobiet biznesu na fanpage oraz 1500 kobiet biznesu na zamkniętej grupie Akademii Kreatorek. W artykułach możesz lokować swoje produkty. Każdy artykuł podpisany będzie Twoimi danymi z linkiem do miejsc w sieci oraz zdjęciem. Więcej szczegółów pod hasłem EKSPERTKI AKADEMII KREATOREK (kliknij nazwę, otworzy się nowe okno).

Po drugie: W biznesie nic nie jest za darmo, dlatego oferując coś oprócz mówienia o tym, co jesteś w stanie dać, trzeba wskazać czego Ty oczekujesz. I odwrotnie: samo mówienie czego chcesz, bez wskazania korzyści dla drugiej strony, to błąd komunikacyjny.

questions-1328466_1920

2. Boimy się zadawać pytania – z różnych powodów. Boimy się, że zostaniemy wyśmiane jako mało kompetentne. Boimy się zniecierpliwienia drugiej strony. Właściwie jako kobiety boimy się dużo i często. W biznesie zadawanie pytań to podstawa. jak wyobrażasz sobie przeprowadzenie badania rynku bez zadawania pytań? Jak wyobrażasz sobie spełnienie oczekiwań klientów, bez badań rynku? Jak wyobrażasz sobie sprzedaż bez spełnienia oczekiwań i potrzeb swoich klientów? Koło zamknięte…

 

Po pierwsze: jeśli jesteś z branży kosmetycznej, a zleciłaś własnie zrobienie Ci loga graficzce, zapewne nie masz zielonego pojęcia o jej branżowym języku, którym jestem przekonana będzie się posługiwać. Sama spotkałam się z tym, że rozmawiając z grafikiem czy informatykiem, stwierdziłam, ze zupełnie nic nie kumam. Mogłam udawać „mądrą: i rozczarować się po odebraniu zlecenia, albo zacząć zadawać pytania. Co to jest logotyp? Co to jest sygnet? Dlaczego właśnie taką kolorystykę mi proponujesz? itd. 

Po drugie: Naucz się zadawać pytania, bo bez tego nie ruszysz ze sprzedażą. Będziesz działać po omacku. Żeby móc sprzedawać z sukcesem, trzeba odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby swojej grupy docelowej. Może wydawać Ci się, że własnie stworzyłaś idealny dla niej produkt, a użytkownicy jednak oczekują czegoś innego. Sprzedaż nie idzie, a Ty skąd masz wiedzieć czego Twoi klienci chcą? zapytaj ich. przeprowadź badanie rynku, choćby w postaci prostej ankiety. Dużo pytań, dużo słuchania i wyciągania wniosków to gwarantowany sukces w sprzedaży. 

argument-238529_1920

3. Moja racja jest mojsza i namojsza! Masz swoja wizję, zapewne Twój klient tez ma swoją. Zamiast wykłócać się z klientem, ze Twoja wizja jest najsłuszniejsza i jedyna- pytaj. Jesteśmy przyzwyczajeni do swoich nawyków, mamy często mocno zakorzenione jakieś przekonania, w momencie próby zmiany tych przekonań lub ingerencji w czyjeś upodobania natrafiamy na opór i mimowolne bronienie swojego zdania czy wizji. Spotykałam się z tym często pracując jako stylistka- wizażystka. Pani o figurze klepsydry przyzwyczajona do workowatych ciuchów wynikających z jej kompleksów za cholerę nie chciała się przekonać do włożenia ołówkowej sukienki, która jest wprost wymarzona dla takiej figury. Szlag mnie trafiał i potrafiłam pokłócić się z klientką, zastanawiając się przy okazji po cholerę prosi o pomoc profesjonalistkę skoro wie lepiej? Z czasem nauczyłam się rozmawiać i pytać. Okazało się, że te biedne, zakompleksione kobiety widzą w lustrze skrzywiony obraz siebie. Zupełnie coś innego niż widziałam ja i reszta świata. Majac duże, piękne piersi, twierdziły, ze są sflaczałe i obwisłe, albo małe. Mając piękne, długie nogi, twierdziły, ze są grube. Zamiast kłócić się i przystawiać przy swoim, warto rozmawiać. zapytać o lęki, obawy, zaproponować małą zmianę, a nie oczekuj, ze ktoś ze strefy komfortu przeskoczy od razu do strefy paniki. W moim przypadku wyglądało to tak, że kobiecie z figurą klepsydry, która nosiła czarne, workowate szmaty, proponowałam ołówkową sukienkę w kolorze czarnym. Małymi krokami w zamierzony kierunku. po jakimś czasie pani zaczęła nosić czerwień, fiolety i wiele innych odważniejszych barw.

Pamiętaj!

Kolor czerwony jest ładny.

To i prawda i fałsz. Prawda dla tych, którzy uważają go za ładny i fałsz dla tych, którym się ten kolor nie podoba. 

Domysły, niedomówienia, strach przed zadawaniem pytań i kłótnie kto ma rację mogą doprowadzić Twój biznes do ruiny. Warto uczyć się technik komunikacyjnych i wprost mówić o co nam chodzi i czego oczekujemy. Więcej na temat asertywnego wyrażania siebie oraz komunikacji opartej na zasadzie Ja jestem OK, Ty jesteś OK, w mojej książce Odważ się i zacznij zarabiać! Kobieca pewność siebie w biznesie.

na stronę

Jesli uważasz, że ten artykuł jest przydatny podziel się nim i udostępnij na swojej tablicy na FB. Jeżeli chcesz więcej artykułów dotyczących komunikacji w biznesie, daj mi znać w komentarzu.

Vika