Najczęstsze błędy popełniane w podejmowaniu współpracy.

baner na wydarzenie Majowa Akademia

W związku z tym, że hasłem przewodnim Akademii jest : Owocna współpraca, a nie rywalizacja! większość działań i projektów opiera się na tym haśle. Mając tak ogromne doświadczenie oraz pole do obserwacji wyciągnęłam kilka bardzo istotnych wniosków, a właściwie błędów popełnianych przez kobiety biznesu w związku z podejmowanymi przez nie współprace. 

  1. Brak umowy o współprace – umowa poza tym, że pełni rolę ochronną, przede wszystkim jest zbiorem zasad, praw i obowiązków obu stron. I o ile będąc przedsiębiorcą angielskim i wynosząc z tradycji angielskiej umowy dżentelmeńskie, sama chętnie takie podejmuję, dosłownie na słowo honoru, to Ciebie przestrzegam przed zawieraniem umów ustnych. Ostatnio nawet ja, stara wyga biznesowa przejechałam się na ustnym ustalaniu warunków współpracy. I nawet nie chodzi o chęć oszukania tylko o to, że jesteśmy tylko ludźmi. Czasem zapominamy o coś spytać, czasem zapominamy, co zostało ustalone. Co na piśmie, to na piśmie. Niech to będzie nawet w formie e-maili czy prywatnej wiadomości na FB, ale w formie pisanej. Nikt niczego się nie wyprze, bo zawsze jest do czego się odwołać i czarno na białym udowodnić. 
  2. Niedomówienia i domysły – to kolejny ogromny błąd kobiet biznesu, szczególnie tych, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Błąd ten bezpośrednio wiąże się z punktem pierwszym. Jeśli jest umowa pisemna nie ma mowy o domysłach czy niedomówieniach. Wszystko jest zapisane i zawsze można zajrzeć do umowy, żeby upewnić się czy zawiera to, co właśnie chce od nas druga strona. Czy nie jest to nic ponad ustalenia. Ostatnio popełniałam taki błąd, sądząc, że każda agencja graficzna poza różnicami cenowymi w swoich pakietach ma ten sam standard. Czyli na przykład 3 loga do wyboru, wliczone w cenę poprawki, itd. Bazując na swoich domysłach, które powstały na podstawie doświadczenia w pracy z poprzednim grafikiem,  nie dogadałam szczegółów współpracy i powstał niesmak. Ja oczekiwałam i spodziewałam się czegoś innego, graficzka czego innego, a można było tego uniknąć, gdybyśmy dokładnie wszystko omówiły i podpisały umowę. 
  3. Brak pomysłu na współpracę– kobiety często czegoś chcą, ale same nie wiedzą czego. Dostaję każdego dnia mnóstwo propozycji współpracy i wygląda to w taki sposób, że biznes babeczka pisze do mnie email, w którym przedstawia siebie i swoje kompetencję i kończy pytaniem: co ty na to? Jedyne co mogę odpisać na taką „propozycję” to: gratuluję wykształcenia, jest imponujące. Czego chcesz ode mnie?  Kobiety chcą podjąć współpracę, ale nie wiedzą jaką i oczekują ode mnie, że sama za nie znajdę na nią pomysł. Jeśli chcesz podjąć z kimś współprace powinnaś w swojej propozycji napisać dokładnie o co Ci chodzi. Rodzaj, co dajesz, co chcesz otrzymać, a nie oczekiwać, że ktoś za Ciebie wymyśli. Przestałam wymyślać za innych i oczekuję teraz konkretów. Zbyt dużo czasu poświęcałam na wymyślanie i przedstawianie moich pomysłów współpracy, które później były odrzucane. Bo nie dość, że pisząca do mnie nie miała swojego pomysłu, to jeszcze każdą propozycję, którą dostała ode mnie negowała. Zastanów się zatem, jaki biznesowy cel chcesz poprzez współprace osiągnąć? Jeśli wiesz jaki to cel z łatwością znajdziesz firmę, z którą chcesz współpracować i przedstawisz jej swoją propozycję. Propozycje typu: coś chcę, ale nie wiem co, wymyśl coś za mnie – są mega nieprofesjonalne i niegrzeczne. Czas to pieniądz, zabierając drugiej kobiecie biznesu czas, okradasz ją. Sama tego nie chcesz, nie rób tego innej.
  4. Poszukiwania inwestora – wiele kobiet chce wznieść swój biznes na wyższy level, ale brakuje im na to środków. Decydują się na współpracę z inwestorem i są rozczarowane. Inwestor ma kasę, ale i wymaga. Często Twoja wizja jest zupełnie inna od wizji inwestora, który narzuca swoje warunki, sprawiając, że wracasz do roli etatowca. Podpiszesz umowę pełna entuzjazmu i radości, a inwestor bardzo szybko podetnie Ci skrzydła stawiając swoje warunki i okrawając Twój zakres decyzyjny. Jeśli poszukujesz środków finansowych na swoje projekty polecam skorzystać z portali crowdfundingowych czyli z finansowania społecznego. Większość projektów może być w taki sposób sfinansowana, ponieważ każda firma ma jakąś misję i ma ona często oddźwięk społeczny. Sięga wyżej i dalej niż tylko czysty zysk i zaspokojenie potrzeb wąskiego grona odbiorców. 
  5. Brak komunikacji – między osobami współpracującymi powinien być stały i jasny przepływ informacji. Trudno z kimś współpracować, jak ten ktoś tygodniami milczy i brak widocznych efektów. Nie odpowiadanie na pytania oraz uwagi, odzywanie się w wygodny tylko dla siebie czasie i terminie, to ogromny błąd. W jaki sposób będziecie się komunikować, za pomocą jakich narzędzi, jak często i długo powinna zawierać umowa współpracy. Czyli znów wracamy do punku pierwszego. Od umowy o współpracę wszystko się zaczyna. To najważniejszy punkt współpracy. 

Jeśli wydaje Ci się, że jesteś małą firmą, której nie obowiązują zasady biznesowe, jak choćby umowa o współprace w formie pisemnej, to mylisz się. Uważam, że im mniejsza firma tym bardziej powinna dbać o umowy w formie pisemnej. Chodzi o to, by uniknąć rozczarowania albo niejasnych zasad współpracy, które mogą odbić się prawną czkawką. To, że nie ma podpisanej umowy, nie znaczy, że prawo Ciebie nie dotyczy. Niektóre firmy bazują na tym i odwołują się do przepisów prawnych ogólnie obowiązujących, co kończy się dużymi kłopotami dla jednej ze stron. Najczęściej tej mniejszej. 

ants-1169349_1280

Z potrzeby szerzenia wiedzy na temat współpracy oraz minimalizowania ryzyka i strachu przed podejmowaniem współpracy, przez kobiety biznesu, w maju odbędzie się całodzienna Akademia Kreatorek uwieńczona wręczaniem certyfikatów. Podczas Akademii dowiesz się o opłacalności podejmowania współpracy zgodnie z hasłem: W kupie siła! Otrzymasz gotowy wzór umowy o współpracę, który będziesz mogła wykorzystać za każdym razem, gdy podejmiesz decyzję o współpracę. Dowiesz się od prawnika, co koniecznie musi taka umowa zawierać oraz odpowiedź na Twoje pytania. Dowiesz się także, jak przygotować kampanię crowdfundingową, by uzyskać środki na sfinansowanie swoich biznesowych celów. Specjalistka od PR przedstawi Ci dowody jak ważne jest z kim podejmujesz współpracę i jak ogromny wpływ ma to na Twój wizerunek zgodnie z powiedzeniem: kto z kim przystaje takim się staje i jak Cię widzą tak Cię piszą. Na koniec przewidziane są 2 godziny networkingu, byś mogła wiedzę zdobytą na Akademii od razu wprowadziła w czyn. Otrzymasz też torbę powitalną pełną użytecznych gadżetów dla Twojego biznesu oraz certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. Dołącz do zamkniętej grupy na FB Akademia Kreatorek, by być na bieżąco z informacjami na temat Majowej Akademii i móc razem z nami ją współtworzyć, być jej częścią, do czego bardzo Cię zachęcam.

Vika Nova