Liczymy koszty prowadzenia firmy – koszty stałe.

money-367973_1920

Rozmawiam często z kobietami o kosztach prowadzenia firmy i oprócz lakonicznego: są wysokie, nie mogę się dowiedzieć jakie one są, bo kobiety choć bardzo przedsiębiorcze i wkładają mnóstwo czasu, wysiłku i serca w prowadzenie swoich firm, nie wiedzą jakie mają koszty. Nie mówiąc już o tym, że koszty stałe i zmienne to dla większości kobiet biznesu czarna magia. Postanowiłam Ci pomóc i napisałam cykl artykułów, które mają za zadanie pomóc Ci w prosty i zrozumiały sposób ogarnąć temat kosztów prowadzenia firmy.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Zaczniemy od najprostszej definicji:

Koszty stałe – to takie, które ponosimy bez względu na to czy w danym okresie coś produkujemy i sprzedajemy czy nie. Do kosztów stałych można zaliczyć m.in.: opłaty związane z wynajmem i obsługą lokalu, domeną i hostingiem, wypłaty dla pracowników, itd. 

Wiedza na temat ponoszonych kosztów da Ci obraz, jak dużo musisz zarobić, by utrzymać swoją firmę oraz ułatwi Ci zarządzaniem finansami oraz tworzenie budżetu firmy. Bez względu na to, czy sama się finansujesz i masz na tyle dobrze prosperująca firmę, że pokrywasz z pieniędzy firmowych koszty czy opłaca Ci je mąż, czas byś je zliczyła i miała ich świadomość.

Przykład kosztów stałych

Przykład podstawowych kosztów stałych

Zajmijmy się zatem liczeniem i wyszczególnianiem kosztów stałych:

  1. Lokal – nie ma znaczenia czy prowadzisz swój biznes w swoim domu, jak ja czy wynajmujesz lokal od kogoś czy może zakupiłaś na cele swojej działalności odpowiednią nieruchomość. w każdy przypadku ponosisz koszty związane z lokalem. i o ile łatwe jest wyliczenie kosztów stałych związanych z nieruchomością, tak w przypadku prowadzenia firmy w domu może być to nieco kłopotliwe. Dlatego wyjaśnię Ci jak to zrobić. Na cele mojej firmy zaadaptowałam jeden z pokoi w moim domu. Mój dom ma powierzchnię 180 m. kw, a pokój, który przeznaczyłam na cele swojej działalności ma 12 m. kw. Co oznacza, że 6,6% kosztów mojego domu (czynsz i opłaty za media) to koszty mojej firmy. Do wyliczenia kosztów lokalu na cele firmowe musisz wyliczyć jaką powierzchnie procentowo wykorzystujesz. W moim przypadku to 6,6 %, dlatego w koszty firmy wliczę 6,6 % z 200 funtów miesięcznego czynszu = 13,20 funtów miesięcznie. UWAGA! to samo liczy się kredytu mieszkaniowego. jeżeli Twój dom wzięłaś na kredyt hipoteczny, to odpowiedni procent tego kredytu wlicza się w koszty lokalu firmowego. Gdybym swój dom kupiła na kredyt to obliczenia wyglądałyby tak: Czynsz 6,6% z 200 funtów miesięcznie = 13.20 f. Rata kredytu 600 f x 6,6% = 39,60 f. 13,20 + 39,60 = 52,80 funtów
  2. Media – prowadząc swoją firmę zużywasz prąd, wodę, a czasem i gaz.Wliczyć je można w koszty stałe wyłączanie wtedy, gdy opłacasz abonamenty czy ryczałt. W innym przypadku są to koszty zmienne. Ja płacę co miesiąc ryczałt za wodę i prąd, a także gaz, którym ogrzewam w okresie zimowym dom. Jest to stała comiesięczna opłata i wpisuję ją w koszty stałe. Co pół roku otrzymuję rozliczenie według liczników i w zależności od zużycia mam określoną dopłatę. Dopłaty do rachunków ryczałtowych to już koszt zmienny. 
  3. Telefon – abonament w stałej comiesięcznej wysokości to koszt stały. tak jest w moim przypadku. Nie przekraczam kosztów abonamentu. Co miesiąc płacę stała i tę samą kwotę za telefon. mam telefon służbowy. W przypadku, gdy korzystasz z telefonu prywatnego w celach służbowych, najwłaściwszym sposobem określenia kosztów jest wydrukowanie bilingu, zaznaczenie i zsumowanie wszystkich wykonanych telefonów w celach służbowych. Zachęcam Cię jednak do ułatwiania sobie życia i wykupienia abonamentu firmowego na dane firmowe. Z firmowego telefonu też możesz wykonywać rozmowy prywatne 🙂
  4. Domena i hosting – w moim przypadku jest to jedna opłata na rok – 127 zł. Wpisuję ją w koszt roczny i dzielę na 12 miesięcy. Tym sposobem wiem ile miesięcznie kosztuje mnie utrzymanie domeny i hostingu = 10,58 zł. Być może Ty opłacasz domenę i hosting co miesiąc, albo masz darmową domenę i hosting, więc nie ponosisz kosztów. W moim przypadku dochodzi jeszcze stała opłata sklepu internetowego.
  5. Księgowa – jeśli sama nie jesteś księgową z cała pewnością korzystasz z profesjonalnej usługi. Możliwe, że korzystasz z płatnego programu online do prowadzenia książki przychodów i rozchodów. W każdym z tych przypadków są to koszty stałe. Moim kosztem stałym jest coroczne zeznanie podatkowe zlecone księgowej. Kosztami zmiennymi są moje wizyty w celu zasięgnięcia u niej porady. Ty być może ponosisz koszty każdego miesiąca, uwzględnij to w swoim kalkulatorze.
  6. Prawnik – nie mam na stałe zatrudnionego prawnika, ani stałej umowy współpracy, dlatego obsługa prawnicza to dla mnie koszty zmienne. Wiem jednak, że niektóre firmy potrzebują stałej opieki prawnej, dlatego prawnik, któremu systematycznie płacimy określoną kwotę, będzie widniał u nas jako koszt stały. Przy okazji zachęcam Cię do korzystania z porad i wsparcia prawnika za każdym razem, gdy rozpoczynasz współpracę, zmieniasz ważne postanowienia regulaminów Twojej firmy i wszędzie tam, gdzie pozorne oszczędności na doradztwie prawnym mogą zapędzić Cię do więzienia lub spowodować potężne straty finansowe a także utratę dobrego imienia. 
  7. Wypłaty dla pracowników – są kosztami stałymi o ile stale z równą częstotliwością wypłacasz określoną kwotę, odprowadzasz regularnie składki na ZUS i opłacasz podatek. Jeśli zatrudniasz pracownika na umowę o dzieło, gdzie dochód i związane z tym koszty są uzależnione od wypracowanej ilości, jest to koszt zmienny. powiedzmy, ze zatrudniasz w okresie świątecznym pracownika, który dla Ciebie wytwarza ręcznie bombki na choinkę i ma płacone od ilości, to w jednym miesiącu możesz zapłacić mu 500 zł, a w drugim 1500, a potem nie będzie Ci już potrzebny, bo skończy się okres sprzedaży bombek świątecznych. Tak samo jak zatrudniasz grafika, który co jakiś czas zrobi Ci logo lub jakiś baner na FB. Są to koszty zmienne, zależne od Twojego zapotrzebowania, okresu wytwarzania czy inaczej produkcji.
  8. ZUS jest kosztem stałym, bo uiszczasz określoną kwotę co miesiąc. Niektóre podatki też mogą być kosztami stałymi. Zwróć uwagę, które z nich nie są zależne od produkcji. 
  9. Inne – abonamenty za programy internetowe, sklep online czy pakiet Office to też koszty stałe. Jesli zajmujesz się wysyłką comiesięcznych pakietów dla Twoich klientów, to opakowania, obsługa kurierska czy pocztowa tez będzie kosztami stałymi. Ubezpieczenie firmy lub pracowników. 
  10. Wypłata dla siebie – Wypłata dla siebie to też koszt stały. Nie zapomnij oddzielić pieniędzy firmowych od prywatnych i odwrotnie. To podstawowa zasada zarządzanmia firmowymi pieniędzmi. Unikasz w ten sposób sytuacji, w której przychód firmyu traktujesz jak dochód i wydajesz choćby na zakupy żywieniowe dla rodziny, albo opłacasz telewizję kablową, a potem nie masz na koszty, bo firmowa kasa rozpłynęła się w budżecie domowym.

Policz dokładnie jakie masz koszty stałe miesięczne, kwartalne i roczne. To pomoże Ci stworzyć budżet twojej firmy, ciąć koszty tam, gdzie są niebezpiecznie wysokie choć takie nie muszą być, planować nowe inwestycje, itd.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł może przydać się jeszcze jakiejś kobiecie biznesu, udostępnij go śmiało.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Za tydzień zajmiemy się kosztami zmiennymi, a teraz pobierz bezpłatnie ten artykuł w formacie PDF.

Vika