Jednostronicowy model biznesowy i biznes staje się prostszy.

Model Biznesowy canva szablon

Budowanie modeli biznesowych wcale nie jest proste. Przynajmniej do niedawna nie było proste. Od kiedy Alex Osterwalder w swojej książce Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera. zaprezentował jednostronicowy szablon, stworzony przez XPLANE, zwany: Business Model Canvas tworzenie modelu biznesowego stało się łatwe i przyjemne.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Dlaczego zyskał tak dużą popularność i czym właściwie jest?

Swoją popularność zawdzięcza prostocie. Jak już pewnie się sama przekonałaś jestem zwolenniczką prostoty. Często jest tak, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Im mniej naukowego bełkotu i zawiłych schematów, szablonów i innych biznesowych cudowianek tym lepiej dla każdej kobiety biznesu. Wierzę, że firmę da się prowadzić łatwo i przyjemnie, a służą do tego między innymi takie szablony, jak wspomniany wyżej Business Model Canvas.

Model biznesowy canva

Model biznesowy jest schematem działania Twojej firmy. Odpowiada na pytania czym się zajmujesz, z jakiego powodu, kto jest Twoimi klientami, jak się z nimi i poprzez jakie kanały kontaktujesz, jakie relacje budujesz, z kim współpracujesz, jakie masz zasoby i czego jeszcze potrzebujesz, jakie ponosisz tego wszystkiego koszty i ile zarabiasz?

Jednostronicowy model biznesowy to świetna ściągawka i przejrzysty schemat w jaki sposób Twoja firma zarabia. Ułatwia realizację celów biznesowych oraz komunikację między poszczególnymi współpracownikami czy działami w firmie. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Wróćmy zatem do jednostronicowego szablonu Alexa. Alex podzielił proces zarabiania pieniędzy przez firmę na 9 obszarów. Wypełnienie ich da Ci obraz modelu biznesowego twojej firmy.

Od czego zacząć?

Pobierz i wydrukuj szablon Business Model Canvas, a następnie weź długopis i zacznij go wypełniać.

Segment klientów

Nasza grupa docelowa często podzielona jest na różne segmenty, ponieważ nasza oferta jest różnorodna i trafia do różnych odbiorców. Zastanów się kim są Twoi klienci. Sprecyzuj dokładnie swoją grupę docelową. odpowiedz na pytania: ile ma lat, gdzie mieszka, gdzie pracuje, czy ma rodzinę, jakie ma hobby, co ją boli, jakie potrzeby i oczekiwania ma, z jakimi problemami się boryka, gdzie spędza czas, gdzie można ją spotkać? Stwórz awatara idealnego klienta oraz podziel swoją grupę docelową na kilka segmentów. 

creativity-819371

Przykład:

Klientkami Akademii Kreatorek są kobiety, które prowadzą swoje firmy. Mieszkają w dużych miastach, są mężatkami, mają przynajmniej jedno dziecko. Znudziły się pracą dla kogoś, często są to byłe pracownice korporacji, które rozpoczęły przygodę z własnym biznesem na macierzyńskim. Często nie mają wsparcia otoczenia, działają też pod wpływem presji. Są niecierpliwe, chcą efekty tu i teraz. Mają chęci, nie mają narzędzi. Poza narzędziami brakuje im często również umiejętności miękkich. Dominujący jest brak pewności siebie i brak asertywności. To tak najogólniej pisząc. Moje klientki mam podzielone na różne segmenty, w zależności od tego na jakim etapie mają swoje biznesy. 1 segment to kobiety, które dopiero zaczęły lub formułują swój pomysł na biznes. Mają wiele obaw, brakuje im pewnych umiejętności, sięgają więc po produkty Akademii, które są stworzone właśnie z myślą o nich. Są to najtańsze produkty, które można wykorzystać natychmiast. 2 segment to kobiety, które już jakiś czas prowadzą biznes, ale wciąż nie przynosi on dochodów. Pomysł jest dobry, gorzej z realizacją. Znów braki w umiejętnościach oraz w narzędziach, które rozwiązują problemy tych klientek. Oferta dotyczy średniej półki cenowej. 3 segment to kobiety biznesu, które samofinansują się, prowadzą z sukcesem firmę, ale stanęły w martwym punkcie, a chcą lepiej i więcej. Są to klientki premium. Znając dokładnie każdy z tych segmentów wiem, czego potrzebują moje klientki i to im oferuję.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Propozycja wartości

Jest niczym innym jak misją Twojej firmy. Jakie bolączki i problemy swoich klientów rozwiązujesz? W jaki sposób spełniasz ich oczekiwania i zaspakajasz ich potrzeby? Jakie korzyści dają Twoim klientom Twoje produkty/usługi? Masz już sprecyzowaną grupę docelową, segmentację klientów, czas dać im rozwiązania, które rozwiążą ich problemy, ukoją ból, spełnią oczekiwania i zaspokoją potrzeby. Od kiedy sprzedaż przestała być sprzedażą, a stała się pomaganiem, rozwiązywaniem problemów klientów, uśmierzaniem bólu i zaspakajaniem pragnień zaczęto używać sformowania: dawać klientom wartości, a nie sprzedawać czy co gorsza wciskać ludziom towar. 

Reklama ksiązki

Przykład:

Akademia Kreatorek oferuje klientkom z pierwszego segmentu proste narzędzia, które pomogą zweryfikować ich pomysł na biznes, określić grupę docelową, skupić ją wokół swojej marki, zbudować silną markę, lubianą i rozpoznawalną, zbudować pewność siebie, komunikować się zgodnie z zasadą Ja jestem OK, Ty jesteś OK. wszystko to, co potrzebne jest na dobry start, który przyniesie sukces, zminimalizuje koszty i sprawi, że w krótkim czasie zaczną zarabiać. Są to zeszyty ćwiczeń np.: Doskonały pomysł na biznes!, książki np.: Odważ się i zacznij zarabiać. Kobieca pewność siebie w biznesie. Czy ktoś widział mojego klienta?, formularze i szablony, jak choćby ten prezentowany tutaj czy: Formularz idealnego klienta. Jakie wartości daje klientkom? Pewność siebie, rozwój swojego biznesu, satysfakcja osobista i finansowa wynikającą z prowadzenia swojej firmy, niezależność, wolność. To tylko niektóre z całej gamy wartości, jakie Akademia dostarcza swoim klientkom.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Kanały

To narzędzia dzięki którym będziesz komunikować się ze swoimi klientami, ale też dostarczać swoje wartości, czyli sprzedawać. Jesli poprawnie wypełniłaś pole 1 Segmenty klientów, wiesz gdzie możesz spotkać Twoich klientów. W jaki sposób dokonują zakupów (czy przez internet, czy w realu)? Jaka forma komunikacji jest dla nich najlepsza? 

Przykład:

Akademia Kreatorek skupia swoją grupę docelową na Facebooku, zarówno na fanpage jak i zamkniętej grupie Akademii Kreatorek. Komunikuje się również poprzez blog firmowy, a sprzedaży dokonuje poprzez sklep internetowy. Instagram i Youtube również są ważnymi kanałami w kontakcie z klientami i sprzedaży. Mimo czysto internetowego charakteru działalności Akademii Kreatorek relacje pomiędzy firmą a klientkami są bliskie. 

Relacje z klientami

Jakich relacji oczekują Twoi klienci? Czy chcą bliskiego i stałego kontaktu? W realu, online? Czy zależy im na szybkiej i pełnej automatyzacji i braku kontaktu z żywym człowiekiem? Chcą mieć styczność z Twoją firmą poprzez portale społecznościowe czy na żywo?

IMG_0758

Bożena Nowak Front Office Manager

Przykład:

Dla Akademii Kreatorek ważnym elementem budowania biznesu jest stały i bliski kontakt z klientkami. Relacje oparte na zaufaniu, a często mające charakter przyjaźni i zrozumienia to kluczowe działania w obszarze budowania relacji z klientami. Mimo, że cała sprzedaż odbywa się automatycznie online, klientki mają możliwość kontaktowania się poprzez FB, email w komentarzach pod artykułami czy filmami na YT. Dodatkowo mimo, że firma nie jest duża, ale kładzie ogromny nacisk na przyjacielskie kontakty z klientkami została zatrudniona osoba odpowiedzialna właśnie za bliski kontakt z klientkami. Bożena Nowak Front Office Manager to osoba, która pełni najważniejszą rolę w firmie. To z nią klientki mają pierwszy kontakt, a ona gotowa jest odpowiedzieć na każde pytanie, rozwiązać wszelkie wątpliwości oraz poprowadzić krok po kroku przez proces sprzedaży. Odpowiada na komentarze na zamkniętej grupie Akademii Kreatorek, odpowiada na e-maile i prywatne wiadomości. Jest dobrym duchem Akademii i łącznikiem między mną a naszymi klientkami. To właśnie bliskie relacje z klientami są tym co wyróżnia nas spośród konkurencji. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Kluczowe zasoby

Zastanów się jakimi zasobami dysponujesz i jakich jeszcze potrzebujesz, by dostarczyć swoim klientom wartości. Dla różnych firm będą to różne zasoby. Dla jednych maszyny, urządzenia do produkcji, dla innych lokal na sklep, dla jeszcze innych system automatycznej sprzedaży online. I oczywiście wiele wiele innych. Do zasobów zaliczamy również umiejętności i kompetencje. Jakie posiadasz i możesz wykorzystać w swoim modelu biznesowych, jakie musisz jeszcze nabyć i z kogo zasobów możesz skorzystać, by zaoszczędzić czas i pieniądze? 

Przykład:

Akademia Kreatorek korzysta między innymi z takich zasobów jak: strona www, sklep online, profile na YT, Instagramie, FB, komputery, tablety, telefony, stałe łącze, gabinet z pełnym wyposażeniem biurowym, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, liczne ilości darmowych i płatnych programów i aplikacji, mojej wiedzy, doświadczenia i kompetencji, i wiele wiele innych. Tam gdzie Akademia sobie nie radzi, korzysta z zasobów innych firm. Grafikom oddelegowuje tworzenie loga i różnego rodzaju grafik, jak choćby banery. Specjalistom od tworzenia eventów zleca organizację Akademii Biznesu i wieczorów autorskich połączonych z warsztatami. Tu  jak zawsze bezcenna jest pomoc i zaangażowanie Joanny Suchockiej ze Strefy Kobiet – Kreatorki Kobiecych wydarzeń. Jednym ze stale uzupełnianym zasobem jest wiedza, zarówno moja jak i pracowników i współpracowników. Wraz z rozwojem kompetencji rozwija się firma. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Kluczowe działania

Czyli to, co jest najważniejsze do zrobienia, by dotrzeć z naszymi wartościami do klientów, zaoferować im je i sprzedać. Są to wszystkie działania począwszy od produkcji, poprzez promocję, po obsługę po sprzedażową. Branża każdej firmy określa kluczowe działania, które powinna wykonać, by osiągnąć swój cel biznesowy.

Przykład:

Działaniami kluczowymi w Akademii Kreatorek jest stały kontakt z klientkami poprzez kanały, z których korzysta (patrz wyżej), tworzenie narzędzi, promocja, tworzenie stron ofertowych, wprowadzanie produktów do sklepu internetowego oraz sprzedaż i utrzymywanie relacji z klientami. Jak wiadomo zdobycie nowego klienta jest o wiele droższe niż utrzymanie „starego”. Warto dbać o relacje z klientami, którzy już zakupili u nas jakiś produkt czy usługę. Ktoś kto już raz wydał u nas choćby złotówkę jest skłonny zrobić to po raz drugi o ile dobrze zadbamy o takiego klienta. 

Kluczowi partnerzy

Wiele firm korzysta z zasobów firm zewnętrznych oddelegowując im część zadań. W ten sposób minimalizują koszty oraz zaoszczędzają czas, a wiadomo,  że czas to pieniądz. Zastanów się z kim warto podjąć współpracę lub wręcz podjęcie takiej współpracy jest niezbędne do działania Twojego modelu biznesowego? Mogą to być dostawcy, podwykonawcy, itd.

Przykład:

Akademia Kreatorek korzysta z domen i hostingu OVH. Wszystkie strony oparte są o WP. Internet dostarcza angielska firma TalkTalk (już niedługo, tak mnie wkurzają). Kilka kobiet biznesu pisze regularnie artykuły dla Akademii w ramach projektu Ekspertki Akademii Kreatorek. Joanna Suchocka ze Strefy Kobiet jak wspomniałam wyżej współpracuje z nami w ramach organizowania wydarzeń Akademii. Aleksandra Jarmużek współtworzy ze mną Akademię A za ekspresowe, bezpieczne płatności w sklepie online, dba transferuj.pl To przykład kilku kluczowych partnerów, bez których moja firma by leżała.  

Struktura kosztów

Gdy znamy swoje zasoby i te, z których musimy skorzystać na zewnątrz naszej firmy. Wiemy kto jest naszymi partnerami biznesowymi i wiemy dokładnie jakie działania mamy wykonać, by nasz model biznesowy z sukcesem funkcjonował, łatwo policzyć nam koszty. Zastanów się i spisz wszystkie koszty jakie ponosisz, by Twoja firma funkcjonowała zgodnie z tym modelem.

computer-767776_1920

Przykład:

Akademia Kreatorek ma stałe koszty w postaci: łącza internetowego, prądu, opłat związanych z domeną i hostingiem, roczne abonamenty na programy i aplikacje, 2 telefonów komórkowych, wypłaty dla pracownicy, angielskiego ubezpieczenia. Koszty zmienne: produkcyjne, podatkowe, promocyjne, wydawnicze, roboczogodzina, itd. Ogólnie rzecz biorąc z racji tego, że mieszkam w UK i tutaj prowadzę swoją firmę i jest ona prawie w całości online, mam bardzo niskie koszty modelu biznesowego.

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Strumienie przychodów

Każda firma powstaje po to, by zarabiać. Dawać wartości i za nie pobierać odpowiednie wynagrodzenie.  Zastanów się i spisz dokładnie skąd Twoja firma czerpie przychód? Na czym dokładnie zarabia? za co są skłonni i płacą klienci?

business-163501_1280

Przykład:

Moja firma Vika Nova Group czerpie przychody z kilku źródeł. Akademia Kreatorek jest tylko jej częścią i na niej się teraz skupię. Akademia przynosi przychody ze sprzedaży książek i ebooków, e-kursów, warsztatów i Akademii Biznesu, Klubu Akademii Kreatorek. Dla każdego segmentu klientek mam inną ofertę produktową i cenową. Najtańsze są produkty dla klientek z 1 segmentu- kobiet, które dopiero zaczynają swój biznes. Mają ograniczone zasoby finansowe. Moim zadaniem jest dostarczyć im tanich i skutecznych narzędzi, by przeskoczyły do segmentu 3  – klientek premium. 

Dlaczego ważne jest, byś stworzyła swój model biznesowy?

Po to, byś miała jasność po co Twoja firma istnieje, co daje swoim klientom, kim i gdzie są Twoi klienci, jakie działania i koszty musisz ponieść, by osiągnąć zyski. jak i gdzie komunikować się ze swoimi klientami. Wszystko po to, żebyś z satysfakcją osobista i finansową rozwijała swoją firmę. Zaangażuj trochę czasu i sił, by dobrze skonstruować swój model biznesowy. odpowiedz na wszystkie pytania starannie, bez pośpiechu z namysłem. Dzięki temu jednostronicowemu szablonowi, praca nad modelem biznesowym jest niezwykle łatwa i skuteczna. Pobierz szablon oraz ten artykuł w formacie PDF, byś miała u siebie na stałe ściągę. Warto w widocznym miejscu w Twojej firmie większą jego formę zawiesić, by stale mieć go w zasięgu wzroku. 

[content_upgrade]Content Upgrade Error: Bad list ID. Make sure to select list from dropdown on Content Upgrade editing page.[/content_upgrade]

Jeżeli w Twoim otoczeniu są inne kobiety biznesu, którym ten artykuł może pomóc, śmiało podaj dalej. umieść na swoim fanpage czy na którejś z biznesowych grup wsparcia. niech dobre narzędzia idą w świat i pomagają, jak największej ilości osób. Podziel się w komentarzu refleksjami i doświadczeniem z tworzenia swojego modelu biznesowego. Jesli masz pytania dotyczące modelu biznesowego pytaj w komentarzu śmiało!

Vika Nova