Jak Cię widzą, tak Cię piszą – Aleksandra Jarmużek

face-848538

Tak Cię sądzą, jak Cię słyszą. Buduje się jakiś wizerunek. W oczach jednej osoby, drugiej, potem te dwie przekazują swoją opinię dalej. Zaczyna się ona rozprzestrzeniać w trybie porównywalnym do ciągu geometrycznego. Czy zadbałaś o to, żeby Twój wizerunek był jak najlepszy?

Wizerunek, który budujesz (świadomie lub nie) to wyobrażenie na Twój temat – przede wszystkim Klientów (także tych potencjalnych). Są to skojarzenia jakie wywołuje Twoje imię i nazwisko, nazwa Twojej firmy lub marka, którą tworzysz. Jak się domyślasz – wyobrażenie to może nieść ze sobą szerokie spektrum emocji. Dlaczego?

Bo ludzie lubią mówić, lubią koloryzować, lubią dopisywać historie, a przede wszystkim – no właśnie – kierują się emocjami i szukają sensacji.

Co najważniejsze w tym wszystkim – wyobrażenie o którym piszę – nie musi mieć nic wspólnego z rzeczywistością, może być jedynie wynikiem subiektywnego postrzegania Ciebie przez innych. I dlatego warto zadbać o to, by wizerunek KREOWAĆ. ŚWIADOMIE. Byś była postrzegana w taki sposób, w jaki CHCESZ postrzeganą być.

O czym będzie mówił potencjalnemu Klientowi Twój wizerunek? Wizerunek, który wykreowałaś będzie dawał informację o Twojej wiedzy i doświadczeniu (poziom autorytetu), o Twojej wiarygodności, odpowiedzialności biznesowej i o wszystkim tym, czego potencjalny Klient może się spodziewać po relacji z Tobą. Warto zadbać, żeby ten wizerunek był jak najbardziej przyjazny 

Oto podstawy składające się na Twój wizerunek:

  • STRONA WWW – ważne, aby jej design był na czasie (aktualizacja kiedy trendy się zmieniają), by można było znaleźć na niej materiały autorskie: treści, grafiki, zdjęcia
  • SOCIAL MEDIA – kiedyś konieczne było bywanie na salonach – dziś konieczne jest bywanie w social mediach. NIE WSZYSTKICH. W tych, gdzie są Twoi Klienci… Ale zawsze konkretnie, aktywnie i na bieżąco
  • IDENTYFIKACJA MARKI– cała strona wizualna przedsięwzięcia, które tworzysz (począwszy od strony www, po wizytówki, długopisy i karki na święta, które zechcesz wysłać do Klientów)
  • Poziom prezentowanych przez Ciebie TREŚCI – treści zarówno na stronach www, tablicach, forach. I nie tylko tych wiązanych z Twoją osobą. WSZYSTKIE. Ciągle jeszcze nie wszyscy mają świadomość tego, że WSZYSTKO co trafiło do internetu – pozostaje w nim na zawsze. Mimo, że osoba wrzucająca to mogła treści te od razu usunąć. Wszystko co w związku z Tobą trafiło do internetu – jest tam do odnalezienia
  • POZIOM OBSŁUGI KLIENTA – pamiętaj o tym, że zadowolony Klient przyprowadzi Ci przynajmniej 2 nowych Klientów, a Klient niezadowolony „zareklamuje” Cię minimum 10… Poczta pantoflowa – jest wyjątkowo skuteczna.
  • REKLAMY – oprócz tego, że reklamy mają zwykle za zadanie pobudzić sprzedaż – również budują wizerunek. Czasami stosować reklamy można jedynie w celu budowania wizerunku
  • AKCJE i EVENTY branżowe – i małe (lokalne) i większe – nie może Cię tam zabraknąć. Przecież powinnaś być z tym na bieżąco. I chwal się tym.
  • Jeśli zatrudniasz pracowników – zadbaj o dobry PR WEWNĘTRZNY. Pracownik pozytywnie wypowiadający się o osobie dla której pracuje i firmie jest cennym źródłem pozytywnego wizerunku
  • PASJA – to co robisz – rób z pasją, kochaj to co robisz i rób to co kochasz. Każda z nas lubi kupować kwiaty, który ogrodnika, który żyje tym co robi. Często mówi się (reklama 😉 o lekarzach albo nauczycielach „z powołania”. Ty też tak możesz J
  • SPÓJNOŚĆ i jeszcze raz spójność. Wszelkie działania które prowadzisz, wszystko to, co piszesz, mówisz, sprzedajesz, robisz, nazywasz, budujesz itp. Itd. – powinno być spójne. Bo jeśli jest spójne – daje to poczucie, że wizerunek jest autentyczny. A to co jest prawdziwe – przyciąga.

Wizerunek jest potężnym narzędziem marketingowym, który w silny sposób rzutuje na sukces przedsięwzięcia.

Dlatego warto go kreować świadomie, ale również i PRAWDZIWIE. Budowanie tego wizerunku to całe lata – buduje się go bardzo powoli, lecz z czasem zaczyna on stanowić wymierną wartość marki jaką reprezentujesz.

Lista powyższa mogłaby zostać jeszcze bardzie rozbudowana. Ale tak naprawdę – w zależności od tego jaką osobą jesteś – będziesz to robić inaczej, z większym naciskiem na pewne elementy z mniejszym na inne. Może ktoś Ci powie, że powinnaś zrobić wszystko po kolei. Checklista i odhaczamy. STOP!! Nie dajmy się zwariować. Nie wszystko będzie zgodne z Twoimi przekonaniami, z Twoją osobowością. Może się okazać, że pewne działania z powyższej listy – powodują poczucie Twojego dyskomfortu.

NIE RÓB TEGO NA SIŁĘ.

Jeśli do czegoś nie masz przekonania – daj sobie czas. Jeśli pewne działania są nie dla Ciebie. Nie rób tego. Diabełek na lewym ramieniu powie Ci pewnie z rozgoryczeniem „Daj spokój – odbierasz sobie szansę na sukces”. Ale pamiętaj o Aniołku na prawym ramieniu, który mówi: „Spokojnie – jesteś przecież autentyczna. A bycie prawdziwą to początek sukcesu” 

Aleksandra Jarmużek

Aleksandra Jarmużek

Praktyk, marketingowiec, trener biznesu, altruistka, mama, partnerka, przyjaciółka i marzycielka,. Zafascynowana psychologią osobowości. Umiejętnie w razie potrzeby przełącza się między trybami: organizacja i kreatywność. Lubi i umie się dzielić wiedzą.