Gdyby nie było porównania, dalej siedzielibyśmy w jaskiniach.

cave-1149066_1920

Za każdym razem, gdy czytam teksty o tym, by nie porównywać się do innych. Nie porównywać wyników swojej pracy do innych. porównywać się tylko do siebie, to mam ochotę zapytać:

Jak wyobrażasz sobie dokonywanie zmian, postęp, rozwój bez porównywania?

Pamiętam jak moja mama powtarzała: inni mają gorzej, a ja mówiłam do niej, ale inni tez mają lepiej. Zastanawiałam się dlaczego mam godzić się na to, czego nie chcę, tylko dlatego, że inni mają gorzej. Wiem przecież, że są tez tacy, co mają lepiej i ja tez tak chcę.

Gdyby nie to, że zaczęłam uważnie obserwować świat i widzieć różnice, nigdy nie wyzwoliłabym się z kajdanów patologii, w której przyszło mi dorastać. Powtórzyłabym  scenariusz życia rodziców, ale co tam, przecież inni mają gorzej…

Godziłabym się na byle jakie związki, prace, życie, bo inni mają gorzej. Nie chodzi o to, by nie doceniać co się ma, ale o to, by patrzeć i widzieć, że można lepiej. Wyjrzeć z jaskini i zobaczyć słońce, poczuć wiatr i dokonać zmian na lepsze.

good-1122969_1920

Porównywanie potrzebne jest nam do rozwoju, inaczej dalej siedzielibyśmy w jaskiniach. ktoś kiedyś zdecydował, że pierniczy i wyściubił nos na zewnątrz. na początku opuścił tylko na chwilę jaskinię i zobaczył, ze nic złego się nie stało. Potem wychodził coraz dalej i śmielej, aż dostosował się do życia poza jaskinią. inni to zauważyli i tez tak chcieli. Porównali swoje jaskiniowe życie do życia tego spoza jaskini i tez tak chcieli. To spowodowało zmiany, postęp i rozwój. 

business-163501_1280

Porównywanie nie jest niczym złym o ile niesie za sobą decyzję o zmianach i działanie. To tyczy się wszystkich sfer życia w tym biznesu. Skoro jest jedna choćby osoba, która osiągnęła sukces w jakimś biznesie, to znaczy, ze możesz tez tego dokonać. Pytanie jakie należy sobie postawić to nie: czy ja tez mogę?, ale: jak tego dokonać?

Jesli porównujesz się do innych, których uważasz w jakiejś dziedzinie za lepszych od siebie, tylko po to, żeby biadolić i poużalać się nad sobą, to nie ma sensu. Ale jeśli porównujesz choćby swój biznes, z biznesem osoby z branży, która jest na wyższym poziomie od Ciebie, wyciągasz wnioski, wdrażasz sprawdzone metody, to brawo Ty!

computer-767776_1920

Znajdź osobę/firmę, która robi to co Ty i jest w miejscu, do którego Ty chcesz dojść. Ucz się od nich. porównaj wasze działania, sprawdź co u Ciebie zadziała, co jest zgodne z Tobą i da Ci korzyści. Podpatrz, jak się rozwija, jak komunikuje z klientami, jak promuje swoje produkty i biznes. 

Biznes to ciągłe porównywanie:

  1. Wyników z poprzednich miesięcy.
  2. Statystyk na stronie www/sklepie.
  3. Aktywności fanów/klientów na FB.
  4. Ilości sprzedaży.
  5. Kosztów
  6. itd

To również porównywanie swoich wyników i działań z konkurencją. Bez konkurencji nie byłoby postępu. To porównywanie swoich postępów z wynikami swoich mentorów, inspiratorów, ludzi od których się uczymy.

Porównywanie to jedno z wielu narzędzi do rozwoju,  należy tylko odpowiednio je stosować i z dobrej intencji. To zupełnie jak z siekierą, którą można rąbać drewno na opał, albo odrąbać nią komuś głowę. tylko od Ciebie zależy do jakiego celu użyjesz porównywania. Ja Ci życzę, byś wykorzystała je do wprowadzania zmian na lepsze w Twoim biznesie i życiu.

Pozdrawiam

Vika