Akademia Kreatorek – podsumowanie 2016 roku

Za kilka dni skończy się 2016 rok, a zacznie 2017, czas więc na podsumowanie działań biznesowych Akademii Kreatorek. W następnym artykule poznasz plany AK na rok 2017, a tymczasem zapraszam do ekspresowego przeglądu roku minionego 🙂

 1. Wyzwanie Pewność siebie w biznesie! – stworzyłam specjalną grupę zamkniętą, na której ponad 130 kobiet uczestniczyło w 21dniowym wyzwaniu. Wspólnie zbudowałyśmy fundament pod kobiecą pewność siebie w biznesie. To proces i jak każdy proces trwa. jedne kobiety potrzebują więcej czasu inne mniej, w zależności od tego co obecnie noszą w sercu i głowie. jedno jest pewne- Polkom brakuje pewności siebie. Nie będę rozwijać tu tematu dlaczego tak jest, ale faktem niepodważalnym jest, że mamy niską samoocenę, a to bezpośrednio przekłada się na nasze firmy, komunikację w biznesie (lub nawet jej całkowity brak) oraz zaniżone ceny. Efektem rozpoczętej rewolucji podczas wyzwania był kolejny krok.
 2. Książka Odważ się i zacznij zarabiać! Kobieca pewność siebie w biznesie. – to najważniejsze biznesowe wydarzenie 2016 roku. Napisana w tydzień, w tydzień dokonane zostały poprawki, a potem błyskawicznie wydana dzięki Ridero. Skąd takie tempo? Oczekiwania na książkę były tak duże, a współczesna kobieta biznesu jest niecierpliwa, chce tu i teraz. Natychmiast!!! więc zebrałam siły i przez tydzień nie robiłam nic innego jak tylko pisanie książki. Nie było to trudne, bo jeśli zna się na tym, o czym się pisze, pisanie idzie błyskawicznie. Premiera książki, a jeszcze wcześniej przedsprzedaż zachwyciły mnie, bo książka rozeszła się jak świeże bułki i doczekała się już dodruku. Okładkę zaprojektowała Natalia Bednarczyk, która w zeszłym roku uczestniczyła w pierwszej edycji Ekspertek Akademii Kreatorek. Korektę w błyskawicznym tempie przeprowadziła Joanna Szlempo. To była owocna współpraca.
 3. Zaraz po przedsprzedaży i premierze książki odbył się wieczór autorski. Organizatorką była Joanna Suchocka specjalistka od kobiecych wydarzeń. I choć zaplanowałyśmy kameralne spotkanie dla około 30 pań, na wieczorze zagościło blisko 60 kobiet. To spotkania również przerosło nasze oczekiwania. Podczas spotkania przeprowadziłam warsztat z budowania pewności siebie oraz rozdałam książki z autografami. Nie obyło się bez wspólnych zdjęć i długich, rzeczowych rozmów. 
 4. Zatrudnienie Bożeny Nowak jako Front Office Managerki było najlepszą moją biznesową decyzją mijającego roku. Akademia niedawno obchodziła rok, jest młoda, ale przez to ile się działo podczas tego roku, a także patrząc na rzeszę lojalnych Klientek, mam wrażenie że budowałam AK przez dobre 10 lat. Wyniki jakie osiągnęłam i jak szybko stałam się rozpoznawalną marką w Sieci i poza nią mile mnie zaskoczyły. Wniosłam mnóstwo pracy i zamieszania swoją osobą wśród kobiecych biznesów. Wierze, że nam wszystkim wyszło to na dobre. Dzięki Bożenie zapanował porządek i ład w AK, a odpowiedzi na emaile i wiadomości na fanpage były błyskawiczne. Obsługa Klienta zyskała inny wymiar, profesjonalny, miły i szybki. 
 5. W marcu przyjechałam do Polski z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i podjęłam leczenie w AMG. Spędziłam w Gdańsku 4 miesiące. W tym czasie odbyła się Majowa Akademia Kreatorek pod hasłem: Owocna współpraca, a nie rywalizacja! Prawie 70 kobiet wzięło udział w całodziennym szkoleniu. Pierwszy warsztat przeprowadzony przeze mnie miał na celu zakorzenić w kobietach przekonania, ze 1 + 1 = 2 a nie 1/2. współpraca z zachowaniem oczywistych warunków jest opłacalna i warto po nią sięgać dla rozwoju swojej firmy i zwiększenia zarobków. Następnie wystąpiła Aleksandra Jarmużek, specjalistka od Structogramu. Mówiła o wizerunku budowanym poprzez współpracę. Ostatnie wystąpienie należało do Magdaleny Pettke z Kancelarii Pettke. Prawniczka przygotowała dla uczestniczek wzór umowy o współpracę i rzeczowo, konkretnie, ale przystępnym językiem wytłumaczyła wszystkie punkty zawarte w takiej umowie. Każda uczestniczka otrzymała: Przewodnik po współpracy, Poradnik budowania wizerunku poprzez współpracę oraz wzór umowy o współpracę do natychmiastowego wykorzystania. A także kilka przydatnych gadżetów przygotowanych przez partnerki MAK. Niestety choroba i leczenie szpitalne wycofały mnie z życia AK prawie na 4 miesiące, a to niestety mocno odbiło się na wizerunku oraz spadła drastycznie sprzedaż. 4 miesiące w dobie Internetu i dużej ilości podobnych firm to samobójstwo dla firmy. Pamiętaj o tym!
 6. W mijającym roku podjęłam kilka owocnych współprac. Joanna Suchocka jak zwykle genialna i profesjonalna w organizacji kobiecych wydarzeń wspomagała Akademię podczas wieczoru autorskiego i MAK. Aleksandra Jarmużek – certyfikowana trener biznesu wniosła wiele bardzo rzeczowych i potrzebnych artykułów swojego autorstwa do Akademii – możesz znaleźć je w Czytelni. Magdalena Pettke stworzyła wzór umowy na warunkach barteru oraz w dwóch artykułach umieściła obszerny komentarz do umowy. Już żadna kobieta biznesu nie będzie podejmować się współpracy na gębę. Umowa to podstawa!
 7. Powstało tez kilka zbiorowych artykułów, do których zaprosiłam kobiety posiadające swoje firmy i osiągające w swojej branży sukcesy. Wypowiedziały się odnośnie takich narzędzi biznesowych jak: grupy na FB oraz webinary. Wśród specjalistek znalazły się: Justyna Kwiatkowska, Santi, Magdalena Bechcińska, Marta Woźny – Tomczak, Aleksandra Budzyńska, Joanna Suchocka, Gabriela Kuca, Katarzyna Dziubałka, Katarzyna Głąb, Ula Phelep, Anna Górecka.
 8. Pod koniec roku zaczęłam kłaść duży nacisk na komunikację w biznesie. Problem polskich, przedsiębiorczych kobiet to brak umiejętności komunikacji oraz asertywności. W wielu przypadkach przyjmowanie roli dziecka, ofiary, wyuczona bezradność i liczenie na wróżkę zębuszkę. By zapobiec dalszego kreowania przez kobiety bycia ofiarami lub co gorsza agresorami, postanowiłam poczynić serię artykułów oraz live’ów na grupie. Komunikacja interpersonalna i asertywność to coś co kocham, znam się i praktykuję od wielu lat. Kiedy kilkanaście lat  temu szkoliłam się podczas studiów politologicznych na specjalistę ds. komunikacji i asertywności jeszcze nie zdawałam sobie sprawy, jak ważnej nauki się podjęłam i jak wiele będę mogła i chciała przekazać w późniejszej mojej karierze innym kobietom. To jest właśnie to, na co będę kładła nacisk w swoich działaniach w 2017 roku. Więcej w następnym artykule.
 9. Całkiem niedawno wspomniałam nieśmiało 😉 o Business Thinking Design™. W ostatnich kilku miesiącach szkoliłam się w tej dziedzinie pod okiem ekspertów, by od nowego roku przekazać Ci wiedzę na temat BTD™ oraz pokazać jak dzięki temu doskonałemu, biznesowemu narzędziu możesz rozwiązać nawet najtrudniejszy problem w swojej firmie: brak klientów? małe zarobki? NO PROBLEM! Przy okazji dowiedziałam się, że hasło przewodnie AK: Owocna współpraca, a nie rywalizacja!, inteligencja kolektywna, do której stale zachęcam, badania rynku, grupa docelowa i jej potrzeby, problemy oraz produkty doskonale stworzone pod nie to elementy Business Thinking Design™. Nawet nie wiedziałam, że ma to swoją nazwę!!! Właściwie nazywa się to Thinking Design, a nazwa Business Thinking Design™ jest zarezerwowana i stworzona przeze mnie. Wkrótce zostanie opatentowana w UK na terenie całej Europy. 
 10. Zapowiedziałam i rozpoczęłam live’y na zamkniętej grupie Akademii kreatorek. Miały odbywać się co wtorek, a potem co wtorek i czwartek. Niestety z powodu ciężkiej choroby mojej mamy i jej leczenia, które stało się priorytetem zaniedbałam live’y. Wtopą 2016 roku poza live’mi były też newslettery, które nie dość, że nieregularne to pozbawione jakiegokolwiek ładu i składu. Wciąż poszukuję na nie doskonałego pomysłu. Testowałam różne wzory i treści, bo przecież w newsletterze chodzi o otwieralność, czytelność i klikalność. Choć nieregularnie i każdy w innej formie to jednak pisze je dla Ciebie. Jestem przekonana, że od 2017 roku newslettery przybiorą konkretną formę, która będzie dostarczana regularnie do Czytelniczek AK. 
 11. Ostatnią wtopą Akademii Kreatorek mijającego roku Była Kreatornia – Magazyn Kobiety Niezależnej. Sam pomysł był świetny, ale porwałam się z motyką na słońce. To, ze pisałam artykuły do drukowanych magazynów nie spowodowały, że stałam się nagle redaktorką naczelną. Brak narzędzi do tworzenia profesjonalnego magazynu online oraz brak dostatecznych kompetencji i czas, wpłynęły na to, że Kreatornie została przeze mnie porzucona. 
 12. Akademia Kreatorek wsparła kilka kobiecych inicjatyw. Swój udział miała w Strefie Zmian – konferencji organizowanej m.in przez Jadwigę Korzeniewską z Laboratorium Zmieniacza. Mother Tech Lab to inicjatywa Fundacji G10, która wspiera młode mamy w powrocie na rynek pracy. Akademia Kreatorek przekazała dla mam książki: Odważ się i zacznij zarabiać! oraz zeszyty ćwiczeń: Doskonały pomysł na biznes! Regularnie wspieramy tez akcję Dobry klik – to nowoczesna i skuteczna akcja typu kliknij i wesprzyj organizowana przez Poomoc.pl, wspierająca bardzo chore dzieci, których rodzice nie posiadają wystarczający środków finansowych na leczenie. Większość tych maluchów doświadcza potwornego cierpienia z powodu nowotworów. Poomoc.pl organizuje również takie akcje jak Pajacyk, Psiklik, Kociklik, Okruszek, Balonik i wiele więcej! Zachęcam Cię do niesienia pomocy cały rok, a nie tylko od święta 🙂

Podsumowując rok 2016, kiedy patrze na biznesowe dokonania jestem z siebie dumna. Bo pomimo wielu prywatnych zawirowań i dramatów: eksmisja z winy landlorda, tułaczka po tymczasowych lokalach, ratowanie siostry, pogorszenie mojego stanu zdrowia, pobyt bez rodziny przez 4 miesiące w gdańskim szpitalu, a teraz nowotwór mamy, wszystko to sprawiło, że moje działania były czasem chaotyczne, czasem wycofywałam się i tym samym zaniechałam działań, choć z biznesowego punktu widzenia działać powinnam była. Nie dotrzymała tez kilka razy słowa (co uwiera mnie bardzo, czas sobie wybaczyć), nie odpowiedziałam na kilka e-maili i prywatnych wiadomości, które zasługiwały na szczególną uwagę, przez co zostałam wyklęta kilka razy 🙁 Nauczyłam się też wiele przez ten rok, choćby tego jak ważny jest dobry, zgrany team, bo kiedy Ty nie dajesz rady, to on działa i sprawia, że Twój biznes kwitnie, wykonując dla Ciebie i Twoich Klientów dobrą pracę. I za tę dobra pracę zespołowi Akademii Kreatorek, temu tymczasowemu i stałemu dziękuję z całego serca!!!

Vika