5 kroków do przeprowadzenia skutecznego badania rynku.

Badanie rynku wśród klientów jest niczym innym, jak rozmową, podczas której pytasz swojego klienta o zagadnienia istotne do rozwoju Twojej firmy.

Prawidłowo przeprowadzone badanie jest potężnym i darmowym narzędziem, które możesz skutecznie wykorzystać do udoskonalanie swoich produktów i usług, podnoszenia jakości, dostarczania produktów lub usług odpowiadającym dokładnie oczekiwaniom i potrzebom klientów.

Poniżej znajdziesz 5 kroków z jasnym opisem każdego z nich, żebyś mogła wiedzę od razu wprowadzić w czyn, zgodnie z zasadą Akademii Kreatorek: jest działanie, jest efekt!

 • Określ, jaki cel chcesz osiągnąć dzięki badaniom. O co chcesz konkretnie spytać swoich klientów.

Dokładnie określając swój cel, czyli co chcesz uzyskać, informacje na jaki temat, pozwoli Ci dobrać ilość osób, na których przeprowadzisz badanie oraz kogo chcesz konkretnie zapytać. Przygotuj sobie listę pytań, którą wykorzystasz podczas badania.

PRZYKŁAD 1: Sprzedałaś ostatnio produkt lub usługę i zależy Ci na pozyskaniu informacji od swoich klientów na temat tego produktu.

 • Czy produkt rozwiązał Twój problem/zaspokoił potrzebę/spełnił oczekiwania?
 • Czy cena była adekwatna do jakości?
 • Czy poleciłbyś produkt/usługę swoim znajomym?
 • Czy łatwo korzystało Ci się z produkt/usługi?
 • Czy znając już teraz ten produkt/usługę kupiłbyś go jeszcze raz?

PRZYKŁAD 2: Przygotowujesz nowy produkt lub usługę dla swoich klientów i zależy Ci, żeby dać im rozwiązanie najbardziej dokładne ich oczekiwaniom.

 • Co jest twoim największym problemem?
 • Ile byłbyś w stanie zapłacić za rozwiązanie tego problemu?
 • W jaki sposób chciałbyś mieć dostarczony produkt/usługę?
 • Co jest dla ciebie najważniejsze?
 • Na jakiej grupie swoich klientów chcesz przeprowadzić badanie? Kogo chcesz o to spytać?

Określenie grupy na której chcesz przeprowadzić badania, pozwoli Ci osiągnąć Twój cel. Bez sensu jest pytać wszystkich klientów o coś, co tyczy się tylko części z nich. Czasem też stratą czasu i energii jest pytanie wszystkich 10 tysięcy klientów, gdy wystarczy, ze zapytasz tysiąc.

PRZYKŁAD 1: Posiadasz 2000 klientów, którzy już coś u Ciebie kupili, ale chcesz zapytać tylko tych, którzy ostatnio kupili od Ciebie produkt X. Jest ich 150 osób.

PRZYKŁAD 2: Posiadasz 10 tysięcy klientów i szykujesz dla nich nowa usługę. Ze względu na ograniczone zasoby czasowe, finansowe i energetyczne decydujesz się spytać 1000 osób i na podstawie ich informacji zwrotnej stworzyć usługę, która będzie spełniać oczekiwania większości z nich. PAMIĘTAJ! Nie zadowolisz wszystkich, ale dobrze jest zadowalać większą część klientów.

 • Zdecyduj czy badanie będzie anonimowe czy będziesz znać dane osobowe osób udzielających odpowiedzi.

Anonimowość zapewnia większą odwagę i szczerość, ponieważ wielu z nas boi się, nie chce udzielić wprost informacji zwrotnej, która może być w jakiś sposób krzywdząca. Klientowi może być łatwiej wskazać Ci słabe punkty Twojej usługi lub produktu, gdy zachowa anonimowość. Z kolei kiedy masz dostęp do danych osobowych, w przypadku pozytywnej informacji zwrotnej, jeśli poprosisz o zgodę na publikację możesz wykorzystać ją jako dowód społeczny, na to, że Twoja usługa lub produkt spełnia oczekiwania, rozwiązuje problemy. Jednym słowem działa. Taka rekomendacja to doskonałe narzędzie do rozwiewania obiekcji potencjalnego klienta i dowód społeczny na to, ze warto u Ciebie wydawać pieniądze.

Trudno mówić też o zachowaniu anonimowości, kiedy decydujesz się na przeprowadzenie wywiadu jeden na jeden, kiedy dokładnie wiesz z kim rozmawiasz. Jednoczesnie takie wywiady dają Ci większą możliwość uzyskania dokładniejszych danych. Możesz dociekać, dopytywać, ciągnąć tak długo za język, aż uzyskasz odpowiedź na ważne dla Ciebie pytania. Badania takie będą też dokładniejsze, bo oparte na konkretnych wypowiedziach, a nie na domysłach.

PAMIĘTAJ! Nie warto budować biznesu na domysłach, bo nie będzie on opłacalny. Dopóki nie dowiesz się dokładnie czego chcą Twoi klienci, nie może im dokładnie tego dać.

PRZYKŁAD 1: Zależy Ci na bardzo dokładnym badaniu, ale na mniejszej ilości osób. Ważne jest też to, żeby móc wykorzystać pozytywne informacje zwrotne, jako rekomendacje na swojej stronie sprzedażowej, dlatego decydujesz się przeprowadzić badania jeden na jeden na 10 najlepszych swoich klientów, spotykając się osobiście lub na skype. Twoi klienci nie zachowają anonimowości.

PRZYKŁAD 2: Zależy Ci na szerszym obrazie, dlatego decydujesz się na przebadanie większej ilości osób za zachowaniem ich anonimowości. Dzięki temu wierzysz, ze możesz spodziewać się większej odwagi w wyrażaniu swojej opinii.

 • Gdzie skupiasz swoich klientów? I tam przeprowadź badania.

Zastanów się, gdzie skupiasz swoich klientów, na których chcesz przeprowadzić badania. Bo własnie w tym miejscu będziesz z nimi rozmawiać. To też pozwoli przejść Ci do punktu 5, a więc do wyboru narzędzi do przeprowadzania badań.

PRZYKŁAD 1: Skupiasz swoich klientów na zamkniętej grupie na FB i w związku z tym decydujesz się na stworzenie ankiety na tej grupie. FB umożliwia Ci stworzenie takiej ankiety.

PRZYKŁAD 2: Spotykasz swoich klientów wyłącznie podczas ich zakupów w Twoim sklepie stacjonarnym, dlatego decydujesz się udostępnić im ankietę do wypełnienia na miejscu, a w podziękowaniu za poświęcony czas i energię, oferujesz rabat w wysokości 10% na następne zakupy.

 • Jakich narzędzi użyję? Wybierz najlepsze narzędzie dostosowane do ilości osób oraz miejsca, w którym badanie chcesz przeprowadzić.
 • Wywiad czyli spotkanie 1 na 1 - na żywo, przez telefon lub poprzez komunikator. Plusy: możliwość dokładniejszego przeprowadzenia badania, dopytania w celu dokładnego zrozumienia, co klient ma na myśli. Minusy: czasochłonny, drogi i uniemożliwiający zachowania przez klienta anonimowości.
 • Ankieta - drukowana, wysłana newsletterem lub emailem, umieszczona na www lub FB. Plusy: możliwość zebrania informacji zwrotnej od większej ilości osób, zachowania anonimowości, krótki czas wypełniania, możliwość zadawania pytań z możliwością wyboru odpowiedzi lub pytania otwarte. Minusy:

PAMIĘTAJ! Ankieta to proste i bardzo skuteczne narzędzie do zbierania informacji od Twoich klientów, które możesz stosować na masową skalę.

Przykładowa ankieta

Kliknij w ikonę, a przejdziesz do ankiety stworzonej przeze mnie w celu poznania oczekiwań i problemów moich klientów. Te informacje pozwoliły mi stworzyć e-kurs dokładnie odpowiadający na potrzeby moich klientów. Może posłużyć Ci jako inspiracja i wzór do tworzenia swoich ankiet.

Udostępnij

Jeżeli ten artykuł, był dla Ciebie pomocny i uważasz, że może pomóc większej ilości kobiet biznesu, udostępnij go dalej. Nich dobro idzie w świat 🙂